aktivity
Velikonoce: Nákupem těchto vajec děláte něco proti zabíjení kuřat

Kupujete německá vejce, ale nechcete podporovat zabíjení kuřat? Máme pro vás alternativy. Existují iniciativy a projekty, které zaručují, že kuřata budou během produkce vajec chována a po vylíhnutí nebudou zabita.
V Německu se v roce 2019 se spotřebovalo více než 12,5 miliardy vajec. Ty byly sneseny přibližně 42 miliony nosnic, píše se ve statistikách německého Federálního statistického úřadu. Pouze asi 12 procent pochází z ekologické produkce. Naštěstí je stále více a více vajec bez zabíjení samčích kuřat.
Na rozdíl od minulosti se dnes většina kuřat chová pro dva účely: vysoce výkonná nosnice by měla snášet vejce, kuřata brojlerů dávat maso. Výsledkem je, že samčí mláďata plemen nosnic jsou zabita krátce po vylíhnutí. Protože nesnáší vejce ani nejsou vhodné pro výkrm. Jejich chov stojí peníze, ale nepřinášejí žádný zisk. Asi 45 milionů kuřat mužského pohlaví je každý rok drceno nebo zplyňováno. A to je – dočasně – povoleno zákonem. Očekává se, že zabíjení kuřecích kuřat bude ukončeno až na počátku roku 2022. Federální vláda nedávno schválila zákon, kterým se mění zákon o dobrých životních podmínkách zvířat.
Některá plemena kuřat dobře snáší vejce, jiná produkují hodně masa. Intenzivní šlechtění za posledních 50 let dovedlo produkci vajec a masa k dokonalosti: až 330 vajec ročně a brojlery, které díky velkým prsou již nemohou udržet rovnováhu. Taková specializace funguje pouze u takzvaných hybridních plemen. Jedná se o křížence z různých linií, které se podle genetických zákonů stávají skutečnými zázračnými slepicemi.
Když hybridní kuřata produkují potomky, požadované vlastnosti opět velmi rychle ztratí: krásný snášecí a výkrmový výkon je pryč. To je velmi výhodné pro několik chovatelských společností, které dominují na trhu. Zemědělci nemohou chovat tato zvířata sami, ale jsou závislí na nákupu od velkých chovatelských společností.
Kuřata plemen dvojího účelu dosud snášela podstatně méně vajec ve srovnání s čistými liniemi hybridů pro snášení. Kohouti plemen s dvojím účelem také přibývají na váze mnohem pomaleji. V ekologickém sektoru probíhá výzkum a praxe již dlouhou dobu. Existuje mnoho ekologických zemědělců a iniciativ, které již chovají kuřata jako Les Bleues a Sulmtaler Huhn a úspěšně je uvádějí na trh. Často však mají přímý kontakt se svými zákazníky, například ve farmářském obchodě a mohou vysvětlit nezbytné příplatky za dobré životní podmínky zvířat.
Podíl těchto kuřat dvojího účelu je stále zanedbatelný. Zřídka najdete jejich produkty v maloobchodech a téměř vůbec v supermarketech. V současnosti obchod často hovoří o dvouúčelových slepicích či o konceptu slepice + bratr. To znamená: Bratři nosnic jsou vychováni, ale dávají málo masa. Slepice tedy musí pomáhat s jejich financováním.
Koncept rovnosti sourozenců splňují pouze skutečná kuřata s dvojím účelem. Inga Günther je výkonnou ředitelkou Ökologische Tierzucht, (ÖTZ). Nezisková společnost byla založena asociacemi Demeter a Bioland v roce 2015 na podporu chovu zdravých a výnosných organických kuřat. Šlechtitelská práce nyní přinesla slibné křížení tří původních plemen dvojího účelu. Říká se jim káva a smetana, protože peří zvířat je hnědé, bílé a béžové. „Jsme rádi, že nyní máme zvířata, která můžeme nabídnout jako skutečná zvířata dvojího účelu,“ říká Günther.
„Bratři kohouti“, mužští sourozenci nosnic, se chovají k produkci masa místo toho, aby je po narození zabíjeli. Chov trvá přibližně čtyřikrát déle než výkrm slepic. Spotřeba krmiva je také vyšší, pozdější kusy masa z těchto kohoutů mají vyšší obsah tuku. Vyšší náklady na chov jsou obvykle kompenzovány prodejem vajec: vejce nosnic stojí o něco více; příplatek se zdůvodňuje odpovídajícím způsobem.
Vejce bez usmrcování kuřat: přehled iniciativ
- Vejce z iniciativy Bruderhahn Německo (BID) : Na webových stránkách iniciativy najdete seznam prodejních míst seřazených podle PSČ .
- Vejce z iniciativy Haehnlein : Jsou k dispozici na organických trzích Alnatura, Edeka, Real, Rewe, tegut a denn. Prodejce můžete vyhledat na webových stránkách iniciativy .
- Vejce z iniciativy bratra Alnatura kuřata : Vejce jsou k dispozici na trzích Alnatura .
- Vejce ze základní iniciativy Bruderherz : Prodávají se na všech základních trzích s biopotravinami .
- Vejce se štítkem z ekologického chovu zvířat : Najdete je ve farmářských obchodech, na základních ekologických trzích a v obchodech Ebl-Naturkost.
- Vejce z iniciativy Bruder-Ei : Vejce si můžete koupit ve všech bio supermarketech .
- Vejce z iniciativy RespEGGT : Určení pohlaví v násadových vejcích zabraňuje zabíjení kuřat, tato vejce lze zakoupit v Penny, Rewe, Edeka a Marktkauf.
- Vejce z iniciativy „Huhn & Hahn“ : Tato vejce jsou k dostání ve vybraných obchodech Edeka, REWE, Netto a Kaufland.
- Vejce Jack of Hearts od Penny: Tato vejce vlastní značky se prodávají v Penny v Německu.
- Vejce z projektu Spitz und Bube od Rewe: Jsou k dispozici v Rewe a Penny.
- Vejce z projektu Henne & Hahn od Aldi: Vejce lze zakoupit v Aldi.
(oekotest.de)
aktivity
Společnost pro zvířata: Stížnost ombudsmanovi unie: podstatné zlepšení podmínek chovaných zvířat a zákaz klecí v nedohlednu

Úplně poprvé podalo více než 30 organizací na ochranu zvířat, včetně Společnosti pro zvířata, oficiální stížnost evropskému veřejnému ochránci práv o tom, že Evropská komise nedodržela svůj závazek vůči evropské občanské iniciativě, v níž 1,4 milionu občanů požaduje zákaz chovu zvířat (tzv. hospodářských) v klecích.
Ve své odpovědi na Evropskou občanskou iniciativu End the Cage Age (Konec doby klecové), zveřejněnou v červnu 2021, Evropská komise (EK) slíbila, že do konce roku 2023 předloží legislativní návrh na postupné ukončení a definitivní zákaz používání klecí pro uvedené druhy zvířat (slepice – nosnice*, mladé slepice – kuřice, prasnice, telata, králíci, kuřata – brojleři, plemenná drůbež, křepelky, husy, kachny). V nedávno zveřejněném pracovním programu pro zbytek funkčního období však revize předpisu o chovaných zvířatech chybí. To znamená, že revize bude ponechána napospas příští EK, navzdory všem slibům. Vzniká tak velká nejistota, kdy skutečně bude nový návrh zveřejněn.
Ve své stížnosti veřejnému ochránci práv unie (odeslané 23. 11. 2023) organizace uvedly, že EK nejednala v souladu s pravidly, jimiž se řídí evropské občanské iniciativy, poté, co mezi evropskými občany vyvolala odůvodněné očekávání. Tyto nedostatky znamenají nesprávný úřední postup, a to jak s ohledem na nařízení (EU) 2019/788, tak na samotný účel evropských občanských iniciativ jako nástroje nadnárodní demokracie. Před odstoupením od svého slibu EK opakovaně potvrzovala, že pracuje na časové ose do roku 2023. Současně komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová plán úpravy předpisů několikrát veřejně zmínila v odpovědích komise na parlamentní otázky v rámci platformy pro dobré životní podmínky zvířat (welfare) a v různých sděleních o strategii Farm to Fork. Před podáním oficiální stížnosti ombudsmanovi EU organizace formálně požádaly Komisi, aby předložila definitivní časový plán pro zveřejnění legislativních návrhů v aktuálním období a splnila tak svůj závazek vůči evropské občanské iniciativě End the Cage Age. EK však na žádost neposkytla vyčerpávající odpověď. Kromě zákazů klecí pro zvířata, požádalo 1,5 milionu občanů také o zákaz chovu kožešin a zákaz uvádění kožešinových výrobků na evropský trh (Fur Free Europe). Odpověď by také byla zahrnuta do nařízení o chovaných zvířatech, jak se ukázalo v uniklém dokumentu o posouzení dopadu.
„V posledním průzkumu Eurobarometru většina evropských občanů zřetelně uvedla, že si přeje, aby EU zajistila více pro ochranu zvířat. Zpoždění vydání aktualizovaných právních předpisů v oblasti dobrých životních podmínek zvířat může stát více i evropské zemědělce a potravinářské podniky. Nyní je doba, kdy se znovu investuje do zemědělských systémů, a pokud nemají přesnou indikaci, mohou investovat do systémů nevhodných do budoucna. Zatímco předpis o vyřazování klecí čeká na vyřízení, 700 milionů hospodářských zvířat, každoročně v EU namnožených, trpí v klecích a občané EU ztrácí víru v demokratické instituce EU.“ říká Judit Laura Krásná ze Společnosti pro zvířata
Zdroj | OBRAZ – Obránci zvířat, ekolist.cz
aktivity
Až 36 % Slovákov sa snaží konzumovať čoraz menej živočíšnych potravín ako mäso či vajcia. Najviac kupujeme tieto dve alternatívy

Hodnota nákupov rastlinných alternatív a tofu v slovenských domácnostiach vlani dosiahla 40,4 milióna eur. Približne každý tretí človek (36,8 %) na Slovensku znižuje alebo zvažuje znížiť konzumáciu potravín živočíšneho pôvodu. Zistenia vychádzajú z výsledkov prieskumu, ktorý pre program Jem pre Zem realizovala agentúra Focus, ako aj spoločnosť GfK.
Záujem znižovať konzumáciu produktov živočíšneho pôvodu (ako napríklad mäso, mlieko, mliečne produkty či vajcia) majú ľudia naprieč všetkými vekovými kategóriami, ale najväčšie zastúpenie majú ľudia vo veku 25 až 34 rokov.
V tejto vekovej kategórii takmer každý štvrtý človek (24,7 %) znižuje konzumáciu živočíšnych produktov. Ďalších 22,9 % zvažuje znížiť konzumáciu týchto produktov v budúcnosti. Ženy majú naďalej väčší záujem o zníženie konzumácie potravín živočíšneho pôvodu.
Spomedzi sledovaných rastlinných potravinových produktov si vlani kúpilo najviac domácností (37,9 %) tradičné sójové potravinové produkty, ako napríklad tofu, tempeh, sójové kocky či granulát. Druhou najžiadanejšou kategóriou boli rastlinné alternatívy mlieka, ktoré si v uplynulom roku kúpila približne každá tretia (34,3 %) domácnosť.
Pri všetkých sledovaných kategóriách potravín na rastlinnej báze je vo veku 18 až 44 rokov priemerne takmer dvojnásobne (194 %) vyššie zastúpenie ľudí alebo ich domácností, ktoré realizovali nákup daných produktov aspoň jedenkrát za mesiac, než pri ľuďoch vo veku nad 44 rokov.
Najnákladnejšie sú rastlinné mlieka
Hodnota nákupov rastlinných alternatív a tofu v slovenských domácnostiach dlhodobo rastie a vlani dosiahla 40,4 milióna eur. Napriek krízam hodnota nákupov týchto produktov rástla aj v uplynulom roku 2022, avšak pomalšie (8,7 %) oproti rokom 2021 a 2020, keď tento rast dosahoval približnú úroveň 20 %.
Najväčšiu časť hodnoty nákupov (domácností) rastlinných alternatív, vzhľadom na ich náprotivky živočíšneho pôvodu, mali na Slovensku rastlinné alternatívy mlieka (7,3 %). Rastlinné alternatívy mäsa a mäsových produktov spolu s tofu predstavovali 3,5 % z hodnoty nákupov kategórie mäsa a mäsových produktov živočíšneho pôvodu.
„Trh s rastlinnými alternatívami rýchlo rastie, no stále predstavuje relatívne malú časť v porovnaní s ich náprotivkami živočíšneho pôvodu. To vytvára veľmi zaujímavé okno príležitosti pre výrobcov a predajcov potravín na to, aby včas naskočili na tento trend. Už aj na Slovensku vidíme, že stále viac tradičných výrobcov potravín chápe, že je pre nich výhodné vstúpiť do tejto kategórie,“ uviedol Marian Milec, projektový manažér neziskového programu Jem pre Zem, ktorého poslaním je presadzovať udržateľné spôsoby stravovania a robiť ich dostupnejšími.
(TASR)
aktivity
První zásilka udržitelného sójového šrotu z Argentiny do Evropy

Produkce sóji v Argentině byla až donedávna, kdy se prosadila kukuřice, největší pěstovanou tamní komoditou. Produkce sóji klesá a letošní rok bude nejnižší od začátku tohoto století. Nehledě na to, že sójový komplex je největší generací cizí měny v Argentině. V rámci složitosti devizové politiky v této zemi existuje dokonce jeden směnný kurz dolaru nazývaný „sójový dolar“!
Argentina byla také největším vývozcem sójového šrotu na světě, v žebříčku ale letos prohrála s Brazílií. Nyní je druhý největší, hlavně kvůli suchu a vlivu nevyužívané půdy. Na druhé straně je EU největším dovozcem sójového šrotu na světě. Španělsko a Polsko jsou nejdůležitějšími trhy pro export argentinského sójového šrotu. Předpisy EU prosazují „udržitelný“ sójový šrot bez odlesňování. Argentinci mají proto za cíl do roku 2025 vyvézt veškerý sójový šrot s udržitelnými vlastnostmi.
Minulý týden Viterra , přední nadnárodní společnost v odvětví ag, dokončila první vývoz 100% udržitelného sójového šrotu z Argentiny, určeného do Španělska. Tento sójový šrot pochází z polí bez odlesňování, jejichž zrna byla oddělena a rozdrcena, aby byla zaručena sledovatelnost v celém výrobním řetězci. Demonstruje tím vůdčí postavení společnosti a Argentiny směrem k udržitelnějšímu zemědělství a závazek k dlouhodobému obchodnímu modelu. Ale také ukazuje, že dobře reaguje na požadavky zákazníků.
(wattagnet.com)