Connect with us
Reklama

aktivity

Velikonoce: Nákupem těchto vajec děláte něco proti zabíjení kuřat

Published

on

Kupujete německá vejce, ale nechcete podporovat zabíjení kuřat? Máme pro vás alternativy. Existují iniciativy a projekty, které zaručují, že kuřata budou během produkce vajec chována a po vylíhnutí nebudou zabita.

V Německu se v roce 2019 se spotřebovalo více než 12,5 miliardy vajec. Ty byly sneseny přibližně 42 miliony nosnic, píše se ve statistikách německého Federálního statistického úřadu. Pouze asi 12 procent pochází z ekologické produkce. Naštěstí je stále více a více vajec bez zabíjení samčích kuřat.

Na rozdíl od minulosti se dnes většina kuřat chová pro dva účely: vysoce výkonná nosnice by měla snášet vejce, kuřata brojlerů dávat maso. Výsledkem je, že samčí mláďata plemen nosnic jsou zabita krátce po vylíhnutí. Protože nesnáší vejce ani nejsou vhodné pro výkrm. Jejich chov stojí peníze, ale nepřinášejí žádný zisk. Asi 45 milionů kuřat mužského pohlaví je každý rok drceno nebo zplyňováno. A to je – dočasně – povoleno zákonem. Očekává se, že zabíjení kuřecích kuřat bude ukončeno až na počátku roku 2022. Federální vláda nedávno schválila zákon, kterým se mění zákon o dobrých životních podmínkách zvířat.

Některá plemena kuřat dobře snáší vejce, jiná produkují hodně masa. Intenzivní šlechtění za posledních 50 let dovedlo produkci vajec a masa k dokonalosti: až 330 vajec ročně a brojlery, které díky velkým prsou již nemohou udržet rovnováhu. Taková specializace funguje pouze u takzvaných hybridních plemen. Jedná se o křížence z různých linií, které se podle genetických zákonů stávají skutečnými zázračnými slepicemi.

Když hybridní kuřata produkují potomky, požadované vlastnosti opět velmi rychle ztratí: krásný snášecí a výkrmový výkon je pryč. To je velmi výhodné pro několik chovatelských společností, které dominují na trhu. Zemědělci nemohou chovat tato zvířata sami, ale jsou závislí na nákupu od velkých chovatelských společností.

Kuřata plemen dvojího účelu dosud snášela podstatně méně vajec ve srovnání s čistými liniemi hybridů pro snášení. Kohouti plemen s dvojím účelem také přibývají na váze mnohem pomaleji. V ekologickém sektoru probíhá výzkum a praxe již dlouhou dobu. Existuje mnoho ekologických zemědělců a iniciativ, které již chovají kuřata jako Les Bleues a Sulmtaler Huhn a úspěšně je uvádějí na trh. Často však mají přímý kontakt se svými zákazníky, například ve farmářském obchodě a mohou vysvětlit nezbytné příplatky za dobré životní podmínky zvířat.

Podíl těchto kuřat dvojího účelu je stále zanedbatelný. Zřídka najdete jejich produkty v maloobchodech a téměř vůbec v supermarketech. V současnosti obchod často hovoří o dvouúčelových slepicích či o konceptu slepice + bratr. To znamená: Bratři nosnic jsou vychováni, ale dávají málo masa. Slepice tedy musí pomáhat s jejich financováním.

Koncept rovnosti sourozenců splňují pouze skutečná kuřata s dvojím účelem. Inga Günther je výkonnou ředitelkou Ökologische Tierzucht, (ÖTZ). Nezisková společnost byla založena asociacemi Demeter a Bioland v roce 2015 na podporu chovu zdravých a výnosných organických kuřat. Šlechtitelská práce nyní přinesla slibné křížení tří původních plemen dvojího účelu. Říká se jim káva a smetana, protože peří zvířat je hnědé, bílé a béžové. „Jsme rádi, že nyní máme zvířata, která můžeme nabídnout jako skutečná zvířata dvojího účelu,“ říká Günther.

„Bratři kohouti“, mužští sourozenci nosnic, se chovají k produkci masa místo toho, aby je po narození zabíjeli. Chov trvá přibližně čtyřikrát déle než výkrm slepic. Spotřeba krmiva je také vyšší, pozdější kusy masa z těchto kohoutů mají vyšší obsah tuku. Vyšší náklady na chov jsou obvykle kompenzovány prodejem vajec: vejce nosnic stojí o něco více; příplatek se zdůvodňuje odpovídajícím způsobem.

Vejce bez usmrcování kuřat: přehled iniciativ

(oekotest.de)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

aktivity

Zákaz usmrcovania malých kohútov by skomplikoval situáciu hydinárom. Zdraželi by aj vajcia

Published

on

Európska komisia chce navrhnúť zákaz usmrcovania malých kohútikov. Ak by návrh po tlaku Francúzska a Nemecka schválili, na Slovensku by mali problém nielen hydinárne, ale aj bežní spotrebitelia. Kohúty by sa chovali zbytočne a vajcia by zdraželi. Hydinárňam sa chov kohútov ekonomicky neoplatí. Zabíjajú ich tak krátko po vyliahnutí.

„To je dlhodobá problematika. Keďže kohútiky neznášajú vajcia, tak sú nevyužiteľní,“ približuje riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Viacerí aktivisti označujú tento postup za neetický. Deväť členských štátov im dáva za pravdu a žiada zmenu. Buď si majú kúpiť novú technológiu, ktorá určí pohlavie kuriatok pred narodením, alebo napriek strate povinne odchovajú aj kohúty.

​„Teraz, keď máme nejakých tých kohútov ročne 500 naviac, tak to predáme medzi drobnochovateľov, medzi ľudí. Neviem si predstaviť, že by to malo prejsť na nás, že netriedené kurčatá jednodňové by sme mali odchovať aj s kohútikami. Čo by sme s nimi robili?“ pýta sa hydinár Eduard Göbl z Medzeva.

Drahšie mäso

Kohútie mäso je síce kvalitnejšie, no keďže kohút rastie pomalšie, cena za kilogram je vysoká, záujem oň tak veľký nie je.  „Jednotková cena by bola na úrovni päť až osem eur za kilogram mäsa, čo väčšina spotrebiteľov nedokáže zaplatiť a je to nepredajné,“ vysvetľuje Molnár. Hydinári zo Slovenska si zatiaľ môžu vydýchnuť. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan zákaz zabíjania mladých kohútov v najbližšom čase podporiť neplánuje.

„Tá technológia prinesie ďalšie zvýšené náklady liaharom, čo môže spôsobiť zvýšenie ceny nosníc jednodňových, ktoré budú nakupovať producenti vajec, a tým pádom môžu zvýšiť aj cenu vajec,“ uzatvára riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.

Autoři: MAREK ŠILHAVÍK, MICHAL LUKAČOVIČ, celý text na tvnoviny.sk

 

Continue Reading

aktivity

Kohoutí farma pro produkci masa

Published

on

Holandská společnost produkující vejce Kipster plánuje eliminovat vybíjení samců na své farmě nosnic v USA chovem kohoutů jako alternativního zdroje masa.

„Rozhodli jsme se je prostě vychovat a pokusit se jim dát dobrý život, dokud se nestanou pokrmem pro lidi,“ řekla Sandra Vijn, hlavní manažerka Kipster USA. „Naší filozofií je maximalizovat zdroje, které farma poskytuje, aby nasytila lidi. Na této planetě máme omezené zdroje a nemáme moc prostoru pro expanzi ve výrobě krmiva, takže jsme se rozhodli kohouty vychovat, dát jim dobrý život a pak je použít pro lidskou spotřebu.“

V současné době lze pohlaví mláděte identifikovat až po vylíhnutí. Samci jsou pro vaječný průmysl málo užiteční a spotřebitelé je obvykle považují za příliš drobné, než aby je mohli jíst, ačkoli některé výzkumy naznačují, že specifické diety by mohly pomoci samcům při chovu nosnic dosáhnout přijatelné porážkové hmotnosti pro produkci masa. Každý rok je utraceno přibližně 6–7 miliard samčích kuřat, což je ekonomický problém a také problémem pro dobré životní podmínky zvířat. Producenti utratí více než 70 milionů dolarů za práci a energii na inkubaci samčích vajec.

Kipster otevře svou první americkou kohoutí farmu a návštěvnické centrum v Indianě v lednu 2023. Výrobce vajec se podle svých webových stránek zaměřuje na lepší životní podmínky zvířat, řešení plýtvání potravinami a uhlíkově neutrální vejce. Společnost plánuje prodávat své masné ptáky v obchodech počátkem roku 2023. Kipster již prodává kohoutí maso v Evropě. Tento krok získal podporu od dvou organizací za práva zvířat: ASPCA a Compassion in World Farming.

Nancy Roulston, vrchní ředitelka Animal Science, ASPCA, řekla: „Konvenční průmysl vajec označuje vše od imobilizace slepic v klecích, až po zabíjení milionů nově narozených kuřat jako náklady na podnikání. Přístup Kipsteru k produkci vajec ukazuje, že utrpení není nevyhnutelné, když podniky spojí soucit s inovacemi. ASPCA doufá, že potravinářské společnosti rozpoznají neuvěřitelnou příležitost, kterou Kipster nabízí ke zlepšení životních podmínek zvířat v jejich dodavatelských řetězcích.“

Dr. Hillary Dalton, vedoucí výzkumná manažerka Compassion in World Farming, dodala: „V současné době jsou téměř všechna samčí mláďata nosnic ve Spojených státech rozemleta a usmrcena. Jejich bolestivá smrt představuje zbytečné utrpení a plýtvání zdroji na inkubaci milionů vajíček nechtěných samčích kuřat. Compassion in World Farming USA věří, že kohouti i nosnice si zaslouží příležitost mít plnohodnotný a obohacený život. Jsme nadšeni, že vidíme expanzi Kipsteru do Spojených států a jejich průkopnické úsilí o odstranění největších problémů a plýtvání v americkém drůbežím průmyslu.“

Autorka Elizabeth Doughman je hlavní redaktorkou časopisu Poultry Future

(wattagnet.com)

Continue Reading

aktivity

Polská KRD-IG: Zoufalé pokusy o sebepropagaci Asociace otevřených klecí

Published

on

„Zoufalé pokusy o sebepropagaci Asociace otevřených klecí, subjektu financovaného z veřejných sbírek a grantů, včetně těch od zahraničních firem a organizací, v nás vyvolávají rostoucí obavy o skutečný cíl přijatých akcí, kterým je podle našeho názoru destabilizace polského potravinářského sektoru,“ zdůrazňuje polská Drůbeží rada (KRD-IG).

„Ve velmi krátké době na sociálních sítích a na internetu sledujeme další pokus zastrašit polské spotřebitele ze strany Asociace otevřených klecí“ – informuje KRD-IG s odkazem na nedávno zveřejněné výsledky „vyšetřování“, které mělo odhalit nesrovnalosti na drůbežárně.

„Otevřené klece s využitím manipulací poněkolikáté publikuje neověřené, neobjektivní a drastické materiály o nedefinovaném, ale jistě nikoli polském chovu drůbeže. Zveřejněné fotografie a informace mají dezinformovat Polky a Poláky o kvalitě drůbežího masa dostupného v obchodech. Navíc vzbuzují nedůvěru ve státní orgány odpovědné za kontrolu kvality potravin a dohled nad výrobním procesem,“ čteme v prohlášení KRD-IG.

Činnost Spolku podle názoru Rady opět vyvolává otázky o skutečných záměrech této organizace. Je třeba jasně zdůraznit, že polské právní předpisy zajišťují jeden z nejvyšších standardů chovu a kvality drůbežího masa v Evropské unii, s tím, že postulát Otevřených klecí o hromadném připojování polských výrobců a obchodních řetězců k European Chicken Commitment nepřinese žádnou přidanou hodnotu oproti již dodržovaným standardům kvality a normám. Naopak povede k narušení dodavatelského řetězce, destabilizaci potravinové bezpečnosti v zemi, zvýšení dovozu drůbeže ze zemí, které nerespektují welfare zvířat ve stejné míře jako v Evropské unii, a následně ke zvýšení cen masa na pultech obchodů.

(farmer.pl)

Video z produkce Otwarte klatki

 

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality