Connect with us
Reklama

aktivity

Velikonoce: Nákupem těchto vajec děláte něco proti zabíjení kuřat

Published

on

Kupujete německá vejce, ale nechcete podporovat zabíjení kuřat? Máme pro vás alternativy. Existují iniciativy a projekty, které zaručují, že kuřata budou během produkce vajec chována a po vylíhnutí nebudou zabita.

V Německu se v roce 2019 se spotřebovalo více než 12,5 miliardy vajec. Ty byly sneseny přibližně 42 miliony nosnic, píše se ve statistikách německého Federálního statistického úřadu. Pouze asi 12 procent pochází z ekologické produkce. Naštěstí je stále více a více vajec bez zabíjení samčích kuřat.

Na rozdíl od minulosti se dnes většina kuřat chová pro dva účely: vysoce výkonná nosnice by měla snášet vejce, kuřata brojlerů dávat maso. Výsledkem je, že samčí mláďata plemen nosnic jsou zabita krátce po vylíhnutí. Protože nesnáší vejce ani nejsou vhodné pro výkrm. Jejich chov stojí peníze, ale nepřinášejí žádný zisk. Asi 45 milionů kuřat mužského pohlaví je každý rok drceno nebo zplyňováno. A to je – dočasně – povoleno zákonem. Očekává se, že zabíjení kuřecích kuřat bude ukončeno až na počátku roku 2022. Federální vláda nedávno schválila zákon, kterým se mění zákon o dobrých životních podmínkách zvířat.

Některá plemena kuřat dobře snáší vejce, jiná produkují hodně masa. Intenzivní šlechtění za posledních 50 let dovedlo produkci vajec a masa k dokonalosti: až 330 vajec ročně a brojlery, které díky velkým prsou již nemohou udržet rovnováhu. Taková specializace funguje pouze u takzvaných hybridních plemen. Jedná se o křížence z různých linií, které se podle genetických zákonů stávají skutečnými zázračnými slepicemi.

Když hybridní kuřata produkují potomky, požadované vlastnosti opět velmi rychle ztratí: krásný snášecí a výkrmový výkon je pryč. To je velmi výhodné pro několik chovatelských společností, které dominují na trhu. Zemědělci nemohou chovat tato zvířata sami, ale jsou závislí na nákupu od velkých chovatelských společností.

Kuřata plemen dvojího účelu dosud snášela podstatně méně vajec ve srovnání s čistými liniemi hybridů pro snášení. Kohouti plemen s dvojím účelem také přibývají na váze mnohem pomaleji. V ekologickém sektoru probíhá výzkum a praxe již dlouhou dobu. Existuje mnoho ekologických zemědělců a iniciativ, které již chovají kuřata jako Les Bleues a Sulmtaler Huhn a úspěšně je uvádějí na trh. Často však mají přímý kontakt se svými zákazníky, například ve farmářském obchodě a mohou vysvětlit nezbytné příplatky za dobré životní podmínky zvířat.

Podíl těchto kuřat dvojího účelu je stále zanedbatelný. Zřídka najdete jejich produkty v maloobchodech a téměř vůbec v supermarketech. V současnosti obchod často hovoří o dvouúčelových slepicích či o konceptu slepice + bratr. To znamená: Bratři nosnic jsou vychováni, ale dávají málo masa. Slepice tedy musí pomáhat s jejich financováním.

Koncept rovnosti sourozenců splňují pouze skutečná kuřata s dvojím účelem. Inga Günther je výkonnou ředitelkou Ökologische Tierzucht, (ÖTZ). Nezisková společnost byla založena asociacemi Demeter a Bioland v roce 2015 na podporu chovu zdravých a výnosných organických kuřat. Šlechtitelská práce nyní přinesla slibné křížení tří původních plemen dvojího účelu. Říká se jim káva a smetana, protože peří zvířat je hnědé, bílé a béžové. „Jsme rádi, že nyní máme zvířata, která můžeme nabídnout jako skutečná zvířata dvojího účelu,“ říká Günther.

„Bratři kohouti“, mužští sourozenci nosnic, se chovají k produkci masa místo toho, aby je po narození zabíjeli. Chov trvá přibližně čtyřikrát déle než výkrm slepic. Spotřeba krmiva je také vyšší, pozdější kusy masa z těchto kohoutů mají vyšší obsah tuku. Vyšší náklady na chov jsou obvykle kompenzovány prodejem vajec: vejce nosnic stojí o něco více; příplatek se zdůvodňuje odpovídajícím způsobem.

Vejce bez usmrcování kuřat: přehled iniciativ

(oekotest.de)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

aktivity

Evropská komise obhajuje průtahy

Published

on

By

Podle Evropské komise je nutný další dialog se zúčastněnými stranami, než dojde k jakékoli revizi právních předpisů v oblasti dobrých životních podmínek zvířat. Toto vyjádření padlo v důsledku právních kroků vznesených aktivisty, kteří se rozzlobili kvůli tomu, že EK nedodržela slibovaný zákaz chovu v klecích.

Evropská komise v březnu Evropskému parlamentu řekla, že návrhy exekutivy EU potřebují další konzultaci se zúčastněnými stranami a dostatečné přechodné období pro zemědělský sektor. Elisa Ferreira, evropská komisařka pro soudržnost a reformu, uvedla, že věří, že iniciativa „strategického dialogu“, kterou zahájila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová začátkem tohoto roku, by byla ideálním fórem pro diskusi.

Tato reakce přišla poté, co výbor Evropské občanské iniciativy (ECI) podal u Soudního dvora v Lucemburku žalobu, v níž prokázal, že Komise nesplnila svůj slib zavést legislativu zákazu klecí v reakci na úspěšnou evropskou občanskou iniciativu, která byla zavedena s konkrétním záměrem poskytnout občanům EU větší vliv na rozhodování EU.

V roce 2021 se Komise jasně zavázala předložit legislativní návrhy na zákaz klecového chovu v EU do konce roku 2023 v návaznosti na evropskou občanskou iniciativu, kterou podepsalo 1,4 milionu lidí a kterou podpořila koalice 170 nevládních organizací vedená organizací Compassion in World. Je to poprvé, co byla Komise pohnána k odpovědnosti za nečinnost. Pokud bude úspěšná, bude Komise nucena zveřejnit své návrhy v jasném a přiměřeném časovém horizontu a poskytnout přístup ke svému spisu o ECI End the Cage Age.

Olga Kikou z občanského výboru ECI řekla, že Evropská komise zklamala lidi a zklamala 300 milionů zvířat trpících v klecích: „Neexistuje žádné ospravedlnění pro jakékoli další odklady… Nedáme si pokoj, dokud nebude každá klec prázdná.“

Průzkum Eurobarometru provedený Komisí v říjnu loňského roku zjistil, že 9 z 10 občanů EU se domnívá, že zvířata by neměla být chována v individuálních klecích. Vlastní vědečtí poradci Komise a Evropský úřad pro bezpečnost potravin, rovněž podpořili postupné rušení klecových chovů z důvodů dobrých životních podmínek nosnic, prasat, telat na mléko, kachen, křepelek a králíků.

(poutltryworld.net)

Continue Reading

aktivity

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

By

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

aktivity

Konec klecových chovů v ohrožení. Závazek Evropské komise blokuje masná lobby

Published

on

By

„V Evropě začíná nová éra – bez klecí!“ Oznamovali jsme s nadšením před více než dvěma lety, když se Evropská komise zavázala ukončit do roku 2027 klecové chovy. Nyní se zdá, že Komise svůj závazek vůči zvířatům a občanům*kám EU dodržet nehodlá.

Pro zrušení klecí pro slepice, prasnice, telata, králíky a další takzvaná hospodářská zvířata se komise vyslovila v červnu 2021, a to na základě evropské občanské iniciativy Konec doby klecové s téměř milionem a půl podpisů od občanů EU, kterým nebyl lhostejný osud zvířat uvězněných v klecích. Návrh se na půdě Evropského parlamentu tehdy setkal s vlnou politické podpory, která vyústila v závazek Evropské komise k vypracování konkrétního návrhu. Až do letošního roku se zdálo, že vše pokračuje podle plánu, pak ale nastal náhlý zlom.

Přestože na vysvobození z krutých podmínek klecí na území EU čeká více než 300 000 000 takzvaně hospodářských zvířat, a přestože si pro ně 84 % obyvatel EU přeje lepší ochranu, jsou nyní reálné změny stále v nedohlednu. Proti občanské iniciativě, široké veřejnosti a hospodářským zvířatům se totiž postavil silný hráč – tlak živočišného průmyslu, pro který znamená držení zvířat v klecích jednodušší zisk.

Síla masné lobby

O síle, která se proti iniciativě za Konec doby klecové postavila, svědčí investigativní práce médií The Guardian nebo Lighthouse, která odkrývají informace o lobby živočišného průmyslu na půdě Evropské komise. Média a jejich zdroje popisují silný tlak, který začaly zástupci velkochovů vytvářet například skrze lobbistickou skupinu European Livestock Voice.

Lobbisté navzdory jasným indikátorům, jako je zmíněná 84% podpora lepší ochrany hospodářských zvířat mezi obyvateli EU, dál tvrdí, že iniciativa neodráží názory široké veřejnosti. Proti zřejmé podpoře veřejnosti směrem ke zrušení klecí tak nyní stojí silné odvětví průmyslu, ve kterém se hraje o ohromné zisky. Odvětví, které se zřejmě nebojí tlačit na vysoce postavené úředníky*ice EK.

A vzhledem k tomu, jak se nyní Evropská komise tématu zrušení klecí ve velkochovech vyhýbá, se mu ve svém zpátečnickém úsilí bohužel daří.

Střet s realitou velkochovů

Česká veřejnost se v otázce klecových chovů shoduje se zbytkem Evropy. Za rostoucí podporou zrušení velkochovů stojí mimojiné skutečnost, že se lidé stále častěji setkávají se svědectvími a záběry z velkochovů. Seznámit veřejnost s realitou klecových chovů bylo v době sběru podpisů pod iniciativu Konec doby klecové jedním z cílů NESEHNUTÍ.

Vznikla proto kampaň Hlava na hlavě, jejímž základem je unikátní mapa velkochovů. V rámci boje za Konec doby klecové jsme ukázali, co se za branami velkochovů děje a v jakých podmínkách reálně žijí hospodářská zvířata. A to včetně obrázků, které by zástupci živočišného průmyslu, kteří nyní tlačí na Evropskou komisi, před úředníky a veřejností nejraději skryli.

Konec klecí v ohrožení

Souboj iniciativy Konec doby klecové s lobby živočišného průmyslu je souboj Davida s Goliášem. A přestože za spojenectvím organizací stojí široká veřejnost a 300 000 000 zvířat, zůstáváme v roli Davida. Snahu o zlepšení podmínek hospodářských zvířat ale nevzdáváme a dál usilujeme o to, aby si Evropská komise rozvzpomněla na závazek, který slíbila dodržet. Pomoct nám může každý – například podporou nově vzniklé kampaně Konec klecí v ohrožení.

V rámci kampaně, která vznikla díky organizacím Compassion in World Farming a Svoboda zvířat, mohou lidé také apelovat na eurokomisařku Věru Jourovou, aby se zasadila o dodržení závazku evropské komise. K výzvě se už připojilo na 1 800 lidí.

(medium.seznam.cz)

Continue Reading

Aktuality