Connect with us
Reklama

Aktuality

Vyšší cena vajec pro chovatele nosnic díky přehledu o trhu holandské Unie drůbežářů

Published

on

„Chovatelé nosnic, se kterými holandská Unie drůbežářů (UPP) spolupracuje při prodeji vajec, dostávají vyšší cenu vajec. Jako UPP máme lepší přehled o trhu než jednotliví chovatelé nosnic a dokážeme najít toho nejlepšího kupce pro vejce. V UPP víme, jaký typ vajec každá balicí stanice hledá,“ říká Wim Thomassen. Od září zprostředkovává prodej vajec pro UPP a již řadu let sám prodává bio vejce do balíren a supermarketů pod značkou Biomeerwaarde Ei.

„Prodej konzumních vajec ze strany UPP začíná běžet hladce. Dnes existují desítky druhů vajec. Deset až dvanáct balíren v Nizozemsku a Německu nakupuje přes 90 procent vajec. S těmito balicími stanicemi obchoduji již mnoho let jménem Biomeerwaarde Egg. To mi umožnilo nahlédnout do fungování trhu. Jako UPP máme lepší přehled o trhu než jednotliví chovatelé nosnic. Víme, která balicí stanice potřebuje určitý druh vajec a kdy. To nám umožňuje prodávat tato vejce za vyšší cenu, než za jakou může prodávat individuální chovatel nosnic.“ Jako největší výhody účasti v UPP vidí vyšší cenu vajec a stabilnější prodej.
Thomassen prodává vejce členů UPP do balíren.

Nebylo by lepší, kdyby vajíčka prodával přímo do supermarketů?

„Zahájili jsme prodej vajec jako UPP teprve v září a nyní jsme se rozhodli prodávat vejce do balíren. Prodej vajec do supermarketů bude v budoucnu možný.“ Původně bylo plánem UPP začít prodávat vejce jménem členů až od ledna, ale Thomassen s tím začal počátkem září. „Naším záměrem skutečně není obcházet balírny, ale nalezením nejlepšího kupce pro šarži vajec dostane chovatel nosnic nejvyšší možnou cenu. To nabízí výhody jak chovatelům nosnic, tak balírně.“

„Vejce se prodávají příliš levně“

V srpnu a září jednaly balírny se supermarkety v Nizozemsku a Německu o prodeji vajec pro nadcházející rok. Podepisují roční smlouvy se supermarkety. „Balírny prodaly svá vejce do německých supermarketů příliš levně,“ říká Thomassen. Hodně se o tom mluví.

„Chovatel nosnic aktuálně potřebuje cenu 17 až 18 centů za bio vejce. Náklady na bio vejce ještě rostou. Ruší se výjimka na používání 5 procent konvenčních surovin v biokrmení drůbeže, která byla zavedena kvůli nedostatku bio krmných surovin kvůli válce na Ukrajině. Současné ceny krmiva podle odhadů porostou v následujících měsících o další 3 až 4 eura na 100 kilo. Ceny bio krmiv se proto ještě zvýší.“ Thomassen se doslechl, že balírny prodaly biovejce německým supermarketům za příliš nízké ceny, takže mohou chovatelům nosnic nabídnout maximálně 16 až 17 centů za bio vejce, aby měli ještě nějakou marži. „16 nebo 17 centů za bio vejce je příliš málo.

Thomassen nechápe, že balírny prodaly svá vejce německým supermarketům tak levně. „Možná se bojí ztráty objemu prodeje,“ diví se. Tento krok nepovažuje za chytrý. „Chovatelé nosnic sledují hlavně ceny vajec. Poptávka po bio vejcích je výrazně nižší kvůli ekonomické recesi způsobené válkou na Ukrajině. Současné tržní kotace vajec z volného výběhu jsou na vysoké úrovni, protože po vejcích je ze strany průmyslu velká poptávka. Mnoho ekologických chovatelů nosnic proto uvažuje o chovu slepic ve volném výběhu.

„V určitém okamžiku dojde k obratu. Od chovatelských organizací a líhní slýchám, že v chovu je mnohem méně ekologických slepic. Nabídka bio vajec tedy pomalu klesá, což znamená, že brzy klesne pod poptávku. Pak ceny opět porostou.“ Pokud ceny bio vajec a tím i výnosy pro ekologické chovatele nosnic zůstanou ještě dlouho na současné úrovni, bude stále více ekologických chovatelů nosnic přecházet například na chov z volného výběhu, očekává Thomassen.

Zatímco výnosy s bio vejci jsou kvůli válce na Ukrajině již nějakou dobu pod tlakem, poptávka po vejcích z volného výběhu je v tuto chvíli dobrá, zejména kvůli vysoké poptávce z Německa, podotýká Thomassen. „Kvůli zadržování a 16týdenní lhůtě je také mnohem méně vajec z volného výběhu,“ zdůrazňuje. Evropská komise v Bruselu má zrušit 16týdenní období pro vejce z volného výběhu. Doufejme, že to bude fungovat a vejce z volného výběhu budou moci být prodávána jako taková i v případě dlouhodobého zadržování pod střechou. Pokud se to nestane, velmi se ztíží situace vajec z volného chovu.“ Podle Thomassena zatím žádné problémy nejsou. „Ceny vajec z volného chovu jsou na vysoké úrovni. S takovými cenami si chovatelé nosnic ve volném výběhu vystačí.“

(pluimveeweb.nl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Miliony kohoutů potkává smrt. Vejce snášejí jenom v pohádkách či mytologii

Published

on

Kampaně na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kuřátek v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích EU. Brzy budou i u nás.

Kohouti snášejí vejce pouze v pohádkách, případně ve slovanské mytologii. Lidé pohybující se ve vaječném průmyslu však dobře vědí, že je tato biologicky daná neschopnost ptačích jedinců důvodem, proč je každoročně řízeně usmrcováno dvanáct milionů jednodenních kohoutků. „Děje se tak pouze proto, že kohouti vejce nesnášejí, a tak jsou prostě v tomto byznysu zbyteční. Nyní se mluví o zákazu takového zabíjení. Podobný už přijalo Německo,“ říká pro deník Metro Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Devětkrát dražší myši
Jenže tito kohoutci jsou podle odborníků v současnosti hlavní potravou masožravých pacientů záchranných stanic. Především jde o léčené poštolky, oba druhy kání. Puštíci, kalousi a další sovy, bílí i černí čápi, ale třeba i ježci nebo lasicovité šelmy jich ve stanicích ročně spotřebují tři miliony.

„V zoologických zahradách jich zvířata zkonzumují odhadem dva miliony. Pokud k zákazu dojde, některé záchranné stanice horko těžko nahradí kuřátka myškami, jiné stanice na to mít nebudou, a tak skončí. Myš je totiž osmkrát, někdy i devětkrát dražší než kuře. Navíc aby mohla kuřata žít a být zabita chovatelem později, bude nutné pro potravu zachraňovaným zvířatům vychovat a zabít myš. To tak nějak nedává smysl ani v etické rovině,“ kroutí hlavou Stýblo.

Kampaně napříč Evropou
Na uzákonění zákazu zabíjení jednodenních kohoutků v chovech nosných plemen drůbeže probíhají v mnoha zemích Evropské unie rozsáhlé kampaně. Podle lidí z ČSOP budou brzy i u nás. Jejich cílem je rozlišovat pohlaví zárodků už ve vajíčku a „samčí vejce“ likvidovat anebo vylíhnuté kohoutky nechat dožít až do jateční velikosti a zabít je poté. Podle Přemysla Rabase, ředitele Safari Parku Dvůr Králové a známého odborníka na problematiku zoologických zahrad, by ale byl podobný postup více než nesmyslný. S ním souhlasí i předseda Národní sítě záchranných stanic David Číp. „Pokud kvůli tlaku ochránců zvířat skutečně dojde k zákazu zabíjení jednodenních kohoutků tak, jako se to už stalo v Německu, budou se muset místo nich chovat a zabíjet jiná zvířata, jež jsou

vhodná pro krmení tisíců pacientů v záchranných stanicích. Smrt jednoho zvířete bude nahrazena smrtí jiného a někdy paradoxně pouhé oddálení smrti jednoho zvířete bude vykoupeno smrtí mnoha jiných,“ vysvětluje David Číp.

Zvažovaný zákaz nejen že podle něj vážně ohrožuje celý systém záchrany divokých handicapovaných zvířat v naší zemi, ale je navíc i daleko horší variantou z hlediska zátěže na naší přírodu a životní prostředí. „Speciální chovy hlodavců i ptáků na krmení masožravců v záchranných stanicích i zoo spotřebují daleko více přírodních zdrojů na krmivo, stelivo, vytápění i ubikace než pouhé dolíhnutí vajíček, která se pak navíc budou muset bez užitku likvidovat jako odpad,“ kroutí hlavou Číp.

Etika versus byznys
Podle Rabase je pro mnohé z tuzemských zoologických zahrad krmivo v podobě usmrcených jednodenních kohoutků jen těžko nahraditelné. Přičemž pokud by kampaň uspěla, bude to znamenat nejen obrovský nárůst nákladů pro záchranné stanice a zoologické zahrady, ale rovněž mnohem větší zatížení životního prostředí. „Nosnice necháme snášet a vajíčka nějakou dobu inkubovat, aby se pak zlikvidovala v asanačních ústavech. Nejsmutnější je však velký etický problém celé věci. Usmrtí se totiž minimálně dvakrát více zvířat. Kohoutci ještě ve vajíčku přijdou vniveč. Následně budou muset být nákladně odchována a usmrcena jiná zvířata jako jejich náhrada. To myslím autoři kampaně, pokud mají rádi zvířata, nemohou dopustit,“ konstatuje ředitel královédvorské zoo.

Záchranné stanice si jsou dle slov svých zástupců vědomy, že zabíjení jednodenních kuřátek jenom proto, že mají špatné pohlaví, je neetické. Ovšem řešení, kdy se zabíjí místo kohoutků jiná zvířata, má k etice také daleko. A je navíc likvidační pro záchranné stanice, které ročně přijímají z přírody více jak třicet tisíc handicapovaných zvířat. „A i díky potravě v podobě mrtvých kuřat jich více jak šedesát procent zachráníme a vrátíme do přírody,“ uzavírá Stýblo.

(metro.cz)

Continue Reading

Aktuality

Dovoz ukrajinských vajec zakázalo aj Maďarsko

Published

on

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“.

Budapešť 15. septembra (TASR) – Maďarská vláda v piatok oznámila, že zachová v platnosti obmedzenia dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny napriek rozhodnutiu Európskej komisie (EK) o ukončení zákazu. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP. „Maďarsko uzavrie svoje hranice pre 24 ukrajinských produktov,“ uviedol maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy na sociálnej sieti. Dosiaľ bol zákaz obmedzený na štyri agrokomodity.

Zámerom tohto kroku je ochrana záujmov maďarských poľnohospodárov, doplnil minister s tým, že zahŕňať bude „obilie, repkové a slnečnicové semená, múku, jedlý olej, med, určité druhy mäsa a vajcia“. Zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien, v piatok večer predĺžila aj slovenská vláda. Platiť bude do konca roka, vyplýva zo stanoviska premiéra Ľudovíta Ódora.

Zavedenie národného zákazu dovozu ukrajinských agrokomodít predtým oznámilo tiež Poľsko. V prípade všetkých troch krajín sa zákazy týkajú len vnútroštátneho dovozu, nie tranzitu na ďalšie trhy, dopĺňa agentúra Reuters. Bulharsko vo štvrtok oznámilo, že zákaz nepredĺži. Rumunsko avizovalo, že sa bude riadiť stanoviskom EK, no tamojší poľnohospodári pohrozili štrajkami v prípade nepredĺženia zákazu.

 

EK v máji zaviedla dočasné embargo na dovoz štyroch ukrajinských agrokomodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Cieľom bolo zastaviť narušovanie trhu v členských štátoch EÚ susediacich s Ukrajinou – v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. V piatok večer eurokomisia oznámila, že platnosť embarga vyprší podľa plánu koncom dňa. Po analýze údajov týkajúcich sa vplyvu vývozu týchto agrokomodít z Ukrajiny na trh EÚ totiž dospela k záveru, že narušenia trhu v týchto piatich členských štátoch boli odstránené.

Ukrajina podľa EK zároveň súhlasila, že do 30 dní zavedie konkrétne zákonné opatrenia vrátane systému vývozných licencií, aby sa predišlo nárastu množstva obilnín v krajinách EÚ.

(teraz.sk)

Continue Reading

Aktuality

Maďarské organizácie vyzvali na zákaz dovozu ukrajinskej hydiny do EÚ

Published

on

Budapešť 18. augusta (TASR) – Maďarská poľnohospodárska komora a záujmové združenie hydinárskeho priemyslu BTT vyzvali na zastavenie dovozu ukrajinskej hydiny a vajec do Európskej únie (EÚ). Neobmedzené dovozy poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny ohrozujú budúcu výrobu v Únii a znepokojujúce sú aj z pohľadu bezpečnosti potravín, uviedli organizácie v spoločnom stanovisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI.

Nedávne opatrenia EÚ umožnili výrazné zvýšenie dovozu z Ukrajiny, tamojší výrobcovia ale nepodliehajú prísnym európskym normám v oblasti bezpečnosti potravín, zdravia a dobrých životných podmienok zvierat, upozornili organizácie.
Zatiaľ čo EÚ pôvodne obmedzila dovoz ukrajinskej hydiny na 90.000 ton ročne, od júna minulého roka sa do bloku podľa iniciátorov výzvy doviezlo viac ako 218.000 ton.

Dovoz ukrajinských vajec sa v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom podľa ich údajov zvýšil zhruba štvornásobne, pričom len v marci 2023 malo prísť asi 100 miliónov vajec, teda takmer toľko, ako za celý rok 2021. Ani vojna na Ukrajine nemôže ospravedlniť, že Únia poskytuje Ukrajine výhody, prostredníctvom ktorých by sa do spoločenstva mohli dostať výrobky nespĺňajúce jej požiadavky, uvádza sa ďalej vo výzve. Liberalizácia ukrajinského dovozu zo strany európskeho spoločenstva by navyše podľa nich priniesla prospech skôr niektorým oligarchom než ukrajinskému ľudu.

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality