Connect with us
Reklama

Aktuality

Vyšší cena vajec pro chovatele nosnic díky přehledu o trhu holandské Unie drůbežářů

Published

on

„Chovatelé nosnic, se kterými holandská Unie drůbežářů (UPP) spolupracuje při prodeji vajec, dostávají vyšší cenu vajec. Jako UPP máme lepší přehled o trhu než jednotliví chovatelé nosnic a dokážeme najít toho nejlepšího kupce pro vejce. V UPP víme, jaký typ vajec každá balicí stanice hledá,“ říká Wim Thomassen. Od září zprostředkovává prodej vajec pro UPP a již řadu let sám prodává bio vejce do balíren a supermarketů pod značkou Biomeerwaarde Ei.

„Prodej konzumních vajec ze strany UPP začíná běžet hladce. Dnes existují desítky druhů vajec. Deset až dvanáct balíren v Nizozemsku a Německu nakupuje přes 90 procent vajec. S těmito balicími stanicemi obchoduji již mnoho let jménem Biomeerwaarde Egg. To mi umožnilo nahlédnout do fungování trhu. Jako UPP máme lepší přehled o trhu než jednotliví chovatelé nosnic. Víme, která balicí stanice potřebuje určitý druh vajec a kdy. To nám umožňuje prodávat tato vejce za vyšší cenu, než za jakou může prodávat individuální chovatel nosnic.“ Jako největší výhody účasti v UPP vidí vyšší cenu vajec a stabilnější prodej.
Thomassen prodává vejce členů UPP do balíren.

Nebylo by lepší, kdyby vajíčka prodával přímo do supermarketů?

„Zahájili jsme prodej vajec jako UPP teprve v září a nyní jsme se rozhodli prodávat vejce do balíren. Prodej vajec do supermarketů bude v budoucnu možný.“ Původně bylo plánem UPP začít prodávat vejce jménem členů až od ledna, ale Thomassen s tím začal počátkem září. „Naším záměrem skutečně není obcházet balírny, ale nalezením nejlepšího kupce pro šarži vajec dostane chovatel nosnic nejvyšší možnou cenu. To nabízí výhody jak chovatelům nosnic, tak balírně.“

„Vejce se prodávají příliš levně“

V srpnu a září jednaly balírny se supermarkety v Nizozemsku a Německu o prodeji vajec pro nadcházející rok. Podepisují roční smlouvy se supermarkety. „Balírny prodaly svá vejce do německých supermarketů příliš levně,“ říká Thomassen. Hodně se o tom mluví.

„Chovatel nosnic aktuálně potřebuje cenu 17 až 18 centů za bio vejce. Náklady na bio vejce ještě rostou. Ruší se výjimka na používání 5 procent konvenčních surovin v biokrmení drůbeže, která byla zavedena kvůli nedostatku bio krmných surovin kvůli válce na Ukrajině. Současné ceny krmiva podle odhadů porostou v následujících měsících o další 3 až 4 eura na 100 kilo. Ceny bio krmiv se proto ještě zvýší.“ Thomassen se doslechl, že balírny prodaly biovejce německým supermarketům za příliš nízké ceny, takže mohou chovatelům nosnic nabídnout maximálně 16 až 17 centů za bio vejce, aby měli ještě nějakou marži. „16 nebo 17 centů za bio vejce je příliš málo.

Thomassen nechápe, že balírny prodaly svá vejce německým supermarketům tak levně. „Možná se bojí ztráty objemu prodeje,“ diví se. Tento krok nepovažuje za chytrý. „Chovatelé nosnic sledují hlavně ceny vajec. Poptávka po bio vejcích je výrazně nižší kvůli ekonomické recesi způsobené válkou na Ukrajině. Současné tržní kotace vajec z volného výběhu jsou na vysoké úrovni, protože po vejcích je ze strany průmyslu velká poptávka. Mnoho ekologických chovatelů nosnic proto uvažuje o chovu slepic ve volném výběhu.

„V určitém okamžiku dojde k obratu. Od chovatelských organizací a líhní slýchám, že v chovu je mnohem méně ekologických slepic. Nabídka bio vajec tedy pomalu klesá, což znamená, že brzy klesne pod poptávku. Pak ceny opět porostou.“ Pokud ceny bio vajec a tím i výnosy pro ekologické chovatele nosnic zůstanou ještě dlouho na současné úrovni, bude stále více ekologických chovatelů nosnic přecházet například na chov z volného výběhu, očekává Thomassen.

Zatímco výnosy s bio vejci jsou kvůli válce na Ukrajině již nějakou dobu pod tlakem, poptávka po vejcích z volného výběhu je v tuto chvíli dobrá, zejména kvůli vysoké poptávce z Německa, podotýká Thomassen. „Kvůli zadržování a 16týdenní lhůtě je také mnohem méně vajec z volného výběhu,“ zdůrazňuje. Evropská komise v Bruselu má zrušit 16týdenní období pro vejce z volného výběhu. Doufejme, že to bude fungovat a vejce z volného výběhu budou moci být prodávána jako taková i v případě dlouhodobého zadržování pod střechou. Pokud se to nestane, velmi se ztíží situace vajec z volného chovu.“ Podle Thomassena zatím žádné problémy nejsou. „Ceny vajec z volného chovu jsou na vysoké úrovni. S takovými cenami si chovatelé nosnic ve volném výběhu vystačí.“

(pluimveeweb.nl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Aktuality

Kvůli ptačí chřipce je v Evropě nedostatek vajec. Drůbežáři jsou v zisku

Published

on

Nedostatek vajec kvůli šíření nákazy ptačí chřipky zvyšuje jejich cenu a drůbežářské podniky se tak po řadě měsíců dostávají do zisku, řekl místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský. Chybějící produkce na evropském trhu se projevuje na dovozu do Česka. V Německu a Nizozemsku bylo do konce října kvůli nemoci utraceno 5,8 milionu kusů drůbeže.

Drůbežáři se podle Mlázovského již od loňského roku potýkají s rostoucími cenami energií, což se rovněž promítlo do růstu cen. Poznamenal, že drůbežáři řadu měsíců svou produkci nedokázali obchodníkům prodávat za cenu, která by odpovídala nákladům. Na konci léta se ale na trhu projevil velký nedostatek vajec, což vedlo ke zdražení. „Dnes jsme se dostali na ceny, abychom mohli profitovat a mít zisk do budoucna,“ řekl.

Uvedl, že je problematické dovézt do Česka vejce ze zahraničí přes distributory. Zemědělci se dostali do situace, kdy jsou s nimi obchodníci ochotni více vyjednávat. „Řetězce se ozývají samy a diskutují s námi o ceně, což nikdy předtím nedělaly,“ uvedl. Ve firmě, kde sám působí, se i krátí objednávky, aby bylo možné uspokojit všechny odběratele, doplnil. Mlázovský očekává, že situace se brzy změní a po novém roce budou opět chovatelé svou produkci prodávat za nižší ceny.

V ČR se může podle Mlázovského v následujících letech snížit produkce v sektoru drůbeže kvůli plánovanému zákazu klecových chovů nosnic do konce roku 2026. „Bude to obrovský zásah do rozpočtu každého podniku,“ řekl. Očekává, že část podniků nestihne své chovy do tohoto termínu přizpůsobit, což může vést k poklesu chovů zhruba o 30 procent, v nejhorším případě až o 50 procent. Podle dřívějších odhadů unie bude přestavba chovů v ČR stát čtyři až pět miliard korun. „Jsou podniky, které jsou již z 50 procent přestavěné, jsou podniky, které ještě nezačaly,“ dodal.

Celý text na iDNES.cz

Continue Reading

Aktuality

Cenový strop pro konzumní vejce vstoupil v Maďarsku v platnost 10. listopadu

Published

on

Maďarská vláda se rozhodla zavést cenový strop i pro konzumní vejce. Podle oznámení Vládního informačního centra bude příslušné nařízení vlády zveřejněno v Maďarském věstníku. Cenové stropy regulují spotřebitelské ceny potravin nejvíce postižené zdražováním. V případě vajec a konzumních brambor nesmí být hrubá maloobchodní cena vyšší než cena uplatňovaná obchodníkem 30. září 2022. Cenový strop snižuje cenu vajec o 25 procent a brambor o 10 procent a očekává se, že sníží inflaci o 0,1 až 0,2 procenta.

Vejce a dokonce lze podle GKI na maďarských trzích prodávat dráž než kdykoli předtím. Obchody ale mohou kvůli cenovému stropu pociťovat jejich nedostatek. Průměrná rodina může zmrazením ceny vajec ušetřit cenu jedné či dvou porcí, maximálně 500 HUF měsíčně. V tržnici Békešská Čaba například v sobotu 12. listopadu žádali za větší vejce 95 HUF a za menší vejce 85 HUF, tedy úplně stejně jako před zavedením cenového stropu, prozradil RTL Híradó.

I přes další zdražování a cenový rozdíl může poptávka v halách tržišť vzrůst, protože kvůli klesající nabídce může být v obchodech vajec nedostatek. Vzhledem k tomu, že na tržištích není cenový strop, je zřejmé, že výrobci raději budou dodávat tam, protože tam lze dosáhnout mnohem vyšší ceny.

Podle informací svazu producentů vajec, pokud jim příjmy nepokryjí náklady kvůli cenovému stropu, pak je třeba počítat s nedostatkem produktu, a to i ve střednědobém horizontu.

(agrarszektor.hu, mbtt.hu)

Continue Reading

Aktuality

5 najväčších mýtov o vajciach: aj vy ste si mysleli, že sú pravdivé? 

Published

on

Vajcia patria k výživovo hodnotným potravinám a okrem toho, že sú samy osebe veľmi chutným pokrmom, majú všestranné využitie pri varení a príprave jedál. S ich vlastnosťami sa spája nielen množstvo zdraviu prospešných látok, ale aj poloprávd či klamstiev. Čo sú fakty a čo, naopak, mýty o vajciach?

  1. mýtus: Farba škrupiny závisí od farby peria sliepky 

Aj vy ste si niekedy kládli otázku, prečo sa farba škrupiny vajec líši? Ak si myslíte, že jej výsledný odtieň má na svedomí sfarbenie peria sliepky, mýlite sa. Prečo majú niektoré vajcia hnedú škrupinu a iné bielu?

Pravda: V skutočnosti rozhodujú o farbe škrupiny vajíčka kožné laloky nachádzajúce sa na mieste, kde majú sliepky uši. Sliepky s červenými či až červenohnedými lalokmi znášajú hnedé vajcia, zatiaľ čo sliepky so svetlými lalokmi vajcia s bielou škrupinou. Faktom je i to, že farba kožných lalokov sa podieľa na sfarbení peria sliepky.

  1. mýtus: Tmavšia farba žĺtka znamená vyššiu kvalitu vajca 

Čím je žĺtok tmavší, tým je vajce kvalitnejšie. Toto tvrdenie je veľmi rozšírené, avšak nepravdivé. Prečo majú niektoré vajcia bledší žĺtok, hoci ich kvalita sa nemení?

Pravda: Kvalita vajec závisí iba od spôsobu skladovania a od krmiva, ktorým je nosnica kŕmená. Práve to má rozhodujúci vplyv na farbu žĺtka. Presnejšie povedané, jeho zafarbenie ovplyvňuje podiel karotenoidov a xantofylov v krmive. Tieto látky pôsobia okrem iného aj ako farbivo (červené a žlté) a sú zodpovedné za tmavšiu farbu žĺtka (podiel daných látok v krmive sa zvyšuje napríklad kukuricou). Ak má žĺtok žltooranžovú farbu, je to najmä vďaka luteínu a riboflavínu, ktoré patria k prírodným farbivám s antioxidačným účinkom. Farba žĺtka však nemá vplyv na kvalitu či chuť vajíčka.

A čo farba škrupiny a farba žĺtka? 

V súvislosti s farbou žĺtka vyvrátime ešte jeden mýtus – čím je škrupina tmavšia, tým tmavší bude žĺtok. Keďže o farbe žĺtka rozhoduje krmivo, sfarbenie škrupiny jeho odtieň nijako neovplyvní.

  1. mýtus: Ak je bielok zakalený, vajce nie je čerstvé

Tvrdenie, podľa ktorého zakalený bielok znamená, že vajce je staré, prípadne pokazené, je lož. Čo sa týka čerstvosti, pravdou je presný opak.

Pravda: Zakalený bielok je badateľný predovšetkým v prípade čerstvých vajec v deň znášky. Samotné zakalenie spôsobuje vysoký obsah oxidu uhličitého po znesení vajíčka.

Čerstvosť si môžete overiť aj sami: 

  • Ak vajce vložíte do vody, to čerstvé sa ponorí, staré bude plávať. Dôvod? Vzduchová dutinka vnútri vajca sa časom postupne zväčšuje.
  • Ak sa bielok rýchlo roztečie, pretože je veľmi riedky, vajce je staré. V čerstvom vajíčku bielok úzko obopína žĺtok a je hustý.
  • Na obale vajec je uvedený údaj o minimálnej trvanlivosti vajec, ktorá je 28 dní od znesenia.
  1. mýtus: Vajcia by sa mali skladovať vo dverách chladničky 

Výrobcovia chladničiek najčastejšie umiestňujú držiak na vajcia do dverí chladničky. Sú však dvere vhodným miestom na uskladnenie vajec?

Pravda: Dvere sú najteplejším miestom v chladničke. Keďže sa často otvárajú, kolíše v nich teplota, čo skladovaným vajciam neprospieva. Vhodné umiestnenie je teda v zadných priestoroch políc, kde k badateľným výkyvom teplôt nedochádza.

  1. mýtus: Vajcia obsahujú veľa cholesterolu, sú teda nezdravé 

Tento mýtus sa opiera o fakt, že vajcia obsahujú cholesterol. Na ten však treba nazerať z viacerých hľadísk. Vajcia nie sú nezdravou potravinou. Prečo?

Pravda: Cholesterol je nevyhnutný pre správnu funkciu tela, vývoj človeka a jeho hormonálnu aktivitu (napríklad pri tvorbe vitamínu D, žlčových kyselín, hormónov). Vajcia obsahujú LDL aj HDL cholesterol, čiže tzv. zlý aj dobrý cholesterol. Vo vaječnom žĺtku sa nachádza cca 200 mg cholesterolu (LDL ku HDL v pomere cca 2/3 : 1/3), zároveň však vajce obsahuje cca 1 700 mg lecitínu, látky, ktorá pomáha s odbúravaním cholesterolu.

Vedeli ste, že?

Konzumáciou vajec automaticky nezvyšujete množstvo cholesterolu vo vašom tele (to závisí napríklad aj od veku, genetiky človeka, zdravotného stavu). Cholesterol nachádzajúci sa vo vaječnom žĺtku má zanedbateľný vplyv na kardiovaskulárne ochorenia – nepatrí k potravinám s vysokým obsahom saturovaných tukov a transmastných kyselín. Samotný tuk v žĺtku je zdraviu prospešný. Ide totiž o nenasýtenú formu, ktorá napomáha udržiavať rovnováhu telesných tekutín.

Vajcia sú skvelým zdrojom výživných látok. Vaječná bielkovina je plnohodnotná a ľahko stráviteľná. Organizmus ju dokáže zužitkovať na 100 %. Preto majú vajcia výborné skóre na stupnici zvanej index sýtosti, ktorá meria schopnosť potravín vyvolávať pocit nasýtenia a znižovať neskorší príjem kalórií. Ak ich pridáte do svojho jedálnička, okrem iného si zabezpečíte zdroj vitamínu D, B12, minerálu selénu či antioxidantov zeaxantínu a luteínu. Vďaka slovenským vajíčkam určite – sú čerstvé, kvalitné a pre zdravie bezpečné (podliehajú totiž neustálej kontrole). Nezabudnite si všímať pečiatku na škrupine vajec, ktorá musí obsahovať označenie SK.

(slovenskahydina.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality