Connect with us
Reklama

Aktuality

Vyšší cena vajec pro chovatele nosnic díky přehledu o trhu holandské Unie drůbežářů

Published

on

„Chovatelé nosnic, se kterými holandská Unie drůbežářů (UPP) spolupracuje při prodeji vajec, dostávají vyšší cenu vajec. Jako UPP máme lepší přehled o trhu než jednotliví chovatelé nosnic a dokážeme najít toho nejlepšího kupce pro vejce. V UPP víme, jaký typ vajec každá balicí stanice hledá,“ říká Wim Thomassen. Od září zprostředkovává prodej vajec pro UPP a již řadu let sám prodává bio vejce do balíren a supermarketů pod značkou Biomeerwaarde Ei.

„Prodej konzumních vajec ze strany UPP začíná běžet hladce. Dnes existují desítky druhů vajec. Deset až dvanáct balíren v Nizozemsku a Německu nakupuje přes 90 procent vajec. S těmito balicími stanicemi obchoduji již mnoho let jménem Biomeerwaarde Egg. To mi umožnilo nahlédnout do fungování trhu. Jako UPP máme lepší přehled o trhu než jednotliví chovatelé nosnic. Víme, která balicí stanice potřebuje určitý druh vajec a kdy. To nám umožňuje prodávat tato vejce za vyšší cenu, než za jakou může prodávat individuální chovatel nosnic.“ Jako největší výhody účasti v UPP vidí vyšší cenu vajec a stabilnější prodej.
Thomassen prodává vejce členů UPP do balíren.

Nebylo by lepší, kdyby vajíčka prodával přímo do supermarketů?

„Zahájili jsme prodej vajec jako UPP teprve v září a nyní jsme se rozhodli prodávat vejce do balíren. Prodej vajec do supermarketů bude v budoucnu možný.“ Původně bylo plánem UPP začít prodávat vejce jménem členů až od ledna, ale Thomassen s tím začal počátkem září. „Naším záměrem skutečně není obcházet balírny, ale nalezením nejlepšího kupce pro šarži vajec dostane chovatel nosnic nejvyšší možnou cenu. To nabízí výhody jak chovatelům nosnic, tak balírně.“

„Vejce se prodávají příliš levně“

V srpnu a září jednaly balírny se supermarkety v Nizozemsku a Německu o prodeji vajec pro nadcházející rok. Podepisují roční smlouvy se supermarkety. „Balírny prodaly svá vejce do německých supermarketů příliš levně,“ říká Thomassen. Hodně se o tom mluví.

„Chovatel nosnic aktuálně potřebuje cenu 17 až 18 centů za bio vejce. Náklady na bio vejce ještě rostou. Ruší se výjimka na používání 5 procent konvenčních surovin v biokrmení drůbeže, která byla zavedena kvůli nedostatku bio krmných surovin kvůli válce na Ukrajině. Současné ceny krmiva podle odhadů porostou v následujících měsících o další 3 až 4 eura na 100 kilo. Ceny bio krmiv se proto ještě zvýší.“ Thomassen se doslechl, že balírny prodaly biovejce německým supermarketům za příliš nízké ceny, takže mohou chovatelům nosnic nabídnout maximálně 16 až 17 centů za bio vejce, aby měli ještě nějakou marži. „16 nebo 17 centů za bio vejce je příliš málo.

Thomassen nechápe, že balírny prodaly svá vejce německým supermarketům tak levně. „Možná se bojí ztráty objemu prodeje,“ diví se. Tento krok nepovažuje za chytrý. „Chovatelé nosnic sledují hlavně ceny vajec. Poptávka po bio vejcích je výrazně nižší kvůli ekonomické recesi způsobené válkou na Ukrajině. Současné tržní kotace vajec z volného výběhu jsou na vysoké úrovni, protože po vejcích je ze strany průmyslu velká poptávka. Mnoho ekologických chovatelů nosnic proto uvažuje o chovu slepic ve volném výběhu.

„V určitém okamžiku dojde k obratu. Od chovatelských organizací a líhní slýchám, že v chovu je mnohem méně ekologických slepic. Nabídka bio vajec tedy pomalu klesá, což znamená, že brzy klesne pod poptávku. Pak ceny opět porostou.“ Pokud ceny bio vajec a tím i výnosy pro ekologické chovatele nosnic zůstanou ještě dlouho na současné úrovni, bude stále více ekologických chovatelů nosnic přecházet například na chov z volného výběhu, očekává Thomassen.

Zatímco výnosy s bio vejci jsou kvůli válce na Ukrajině již nějakou dobu pod tlakem, poptávka po vejcích z volného výběhu je v tuto chvíli dobrá, zejména kvůli vysoké poptávce z Německa, podotýká Thomassen. „Kvůli zadržování a 16týdenní lhůtě je také mnohem méně vajec z volného výběhu,“ zdůrazňuje. Evropská komise v Bruselu má zrušit 16týdenní období pro vejce z volného výběhu. Doufejme, že to bude fungovat a vejce z volného výběhu budou moci být prodávána jako taková i v případě dlouhodobého zadržování pod střechou. Pokud se to nestane, velmi se ztíží situace vajec z volného chovu.“ Podle Thomassena zatím žádné problémy nejsou. „Ceny vajec z volného chovu jsou na vysoké úrovni. S takovými cenami si chovatelé nosnic ve volném výběhu vystačí.“

(pluimveeweb.nl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl

Published

on

Drůbežářský a masný průmysl vždy hledá způsoby, jak být ekologicky udržitelnější, ale společnosti si musí dávat pozor na greenwashing, tvrdí Frank Mitloehner, Ph.D., UC Davis, Department of Animal Science, který prezentoval na International Production and Processing Expo (IPPE) 2024.

Co je tedy greenwashing?

Organizace spojených národů definuje greenwashing jako „klamání veřejnosti, aby uvěřila, že společnost nebo jiný subjekt dělá pro ochranu životního prostředí více, než to ve skutečnosti je“ (forma dezinformace, která je šířena za účelem zvýšení povědomí o pozitivním environmentálně dopadu produktu, služby, řešení nebo přístupu. Mezi příklady greenwashingu patří používání zavádějících environmentálních označení nebo prosazování cílů udržitelnosti bez skutečného plánu na jejich dosažení. „Musíme být velmi opatrní, abychom nebyli obviněni z greenwashingu, protože to naši kritici v živočišné výrobě říkají. Teď slibují čistou nulu tam nebo uhlíkovou neutralitu nebo klimatickou neutralitu, takže každá organizace má své vlastní cíle, ale stejně jich není schopna dosáhnout,“ řekl Mitloehner. „Podle mého názoru musíme opravdu dbát na to, abychom si vytýčili cíle, které jsou srozumitelné lidem, kteří se o ně zajímají.“

Jak greenwashing poškozuje drůbežářský průmysl?

Když si firmy a organizace stanoví klimatické cíle, kterých nakonec nedosáhnou, ztratí důvěru spotřebitelů. Riziko představuje podle Mitloehnera také zmatení spotřebitelů kvůli „nedostatečné standardizaci a harmonizaci“; vzhledem k tomu, že různé organizace stanovují různé klimatické cíle, spotřebitelé nebudou vědět, které z nich jsou skutečně legitimní nebo které lakují nazeleno.

Tento zmatek poškodí image celého odvětví

Mitloehner také varoval před tím, že jedna generace si bude klást environmentální cíle, kterých příští generace nebude schopna dosáhnout. „Mnoho z těchto lidí, kteří činí tato odvážná tvrzení (environmentální cíle), bude do roku 2030 v důchodu, ale společnosti budou tato tvrzení dodržovat,“ řekl Mitloehner. „A to je významný závazek.“ Jinými slovy, „uvádění těchto odvážných tvrzení“ může krátkodobě fungovat pro image společnosti, ale připravuje společnost na neúspěch v budoucnu. „Pokud si nejste jisti, zda můžete něčeho dosáhnout do roku 2030, 2040, 2050, neslibujte to, protože není absolutně nic horšího,“ dodal Mitloehner.

(WATTPoultry.com, naschov.com)

Continue Reading

Aktuality

Je len otázkou času, kedy vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka

Published

on

V Slovenských veľkochovoch sa prvýkrát objavila agresívna forma vtáčej chrípky a za obeť jej padli desaťtisíce sliepok. Ako táto agresívna forma vznikla, akou hrozbou je pre ľudí, a čo s tým majú priemyselné veľkochovy?

Vtáčia chrípka začala pôvodne ako mierne ochorenie vodného vtáctva. Priemyselné veľkochovy však vytvorili ideálnu živnú pôdu pre zmutovanie vtáčej chrípky do agresívnej formy, ako ju zažívame dnes. Kvôli extrémnej genetickej podobnosti sliepok vo veľkochovoch a stresujúcim otrasným podmienkam, ktoré oslabujú sliepkam imunitný systém, je zapríčinené bleskové šírenie vírusu, pričom každý ďalší prenos je pre neho príležitosťou mutovať.

Stačí, ak sa vo veľkochove nakazí jedna sliepka. Vtáčia chrípka sa prenáša kontaktom, a tak netrvá dlho, kým sliepky natlačené v klietkach jedna na druhej nakazí vírus a postupne zamorí celý chov. Už pri nakazení pár jedincov usmrtia desaťtisíce sliepok v celom chove. Klietky, v ktorých prežijú sliepky celý život v hororových podmienkach nie sú riešením, naopak zvyšovanie stresu sliepkam tento problém len zhoršuje.

Priemyselné veľkochovy, kde sú sliepky natlačené hlava na hlave, sú zároveň časovanou bombou pre vypuknutie epidémie, ktorá môže vyústiť v pandémiu. Je len otázkou času, kedy v nich vtáčia chrípka získa schopnosť preskočiť na človeka a priniesť podobnú skazu ako nedávny COVID-19 či španielska chrípka pred sto rokmi. Môžu za to naozaj divožijúce vtáky?

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) najčastejšou príčinou zavlečenia ochorenia do veľkochovu nie je divožijúce vtáctvo, ale zanedbávanie hygienických opatrení pracovníkov a pracovníčok. Štúdie EFSA naviac ukázali, že neexistujú významné rozdiely v šírení ochorenia v rôznych typoch chovu.*

Nebezpečné mutácie vtáčej chrípky majú na svedomí priemyselné veľkochovy. Jediným riešením, ktoré dlhodobo ochráni zvieratá aj ľudí pred ďalšou pandémiou nie je zatváranie zvierat do čoraz menších klietok, ale odklon od priemyselných veľkochovov k prirodzeným podmienkam pre zvieratá.

(Humánný pokrok)

Continue Reading

Aktuality

Potvrdili nové dve ohniská vtáčej chrípky v dvoch krajoch

Published

on

Zlá správa z agrosektora. Po Zlatnej na Ostrove, kde museli usmrtiť 40-tisíc kusov hydiny, potvrdili vtáčiu chrípku už aj na farmách pri Senci v Bratislavskom kraji a pri Trnave.

Smutnú správu zverejnilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. „Vtáčia chrípka je potvrdená aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy,“ informovalo ministerstvo.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove, boli na príslušné pracoviská Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Senec a Trnava nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v dvoch rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá a Špačince,“ upresnilo ministerstvo. Vo Veľkej Častej uhynulo 28-tisíc kusov hydiny a v Špačinciach 24-tisíc kusov.

Podľa ministerstva ide na základe predbežných záverov zrejme o sekundárne ohniská, ktoré sú prepojené s primárnym ohniskom na farme Nový Pavol. „Epizootologické šetrenie naďalej prebieha. Regionálne veterinárne a potravinové správy Trnava a Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov,“ uzavrelo ministerstvo.

(pluska.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality