Connect with us
Reklama

Aktuality

Zakázat zvířata v klecích? Většina Poláků je pro

Published

on

Letos v červnu Výzkumné a vývojové centrum Biostat provedlo průzkum veřejného mínění, aby prověřilo postoj polských žen a mužů k chovu zvířat v klecích. Naprostá většina respondentů se domnívá, že by tato praxe měla být zakázán.

  • Většina Poláků věří, že chov hospodářských zvířat v klecích by měl být zakázán
  • Velká skupina se domnívá, že ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova by mělo podpořit zákaz EU chovat hospodářská zvířata v klecích
  • Náklady na stažení klecí z polské produkce budou činit přibližně 5,984 miliardy PLN

Podle výsledků nové studie Biostatu se většina Poláků domnívá, že chov a chov zvířat v klecích by měl být zakázán a očekává, že ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova podpoří zákaz klecového chovu EU, uvádí sdružení Otwarte Klatki.

75 procent Poláci pro zákaz chovu v klecích?

Podle výsledků asociace:

  • 75,1 % respondentů se domnívá, že chov hospodářských zvířat v klecích by měl být zakázán, a
  • 70,3 % respondentů se domnívá, že polské ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova by mělo podpořit zákaz EU chovat hospodářská zvířata v klecích.

„Až 75,1 % respondentů se domnívá, že chov hospodářských zvířat v klecích by měl být zakázán, včetně 39,7 % – odpovídá „rozhodně ano“, 35,4 % – odpovídá „spíše ano“. To je o 5,2 % více než v únoru letošního roku, kdy Biostat položil respondentům stejnou otázku, informuje sdružení.

Negativně odpovědělo 13,1 %, z toho 3,6 % respondentů označilo „rozhodně ne“. Ostatní lidé nedokázali na otázku jednoznačně odpovědět.

Mělo by ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova podpořit zákaz EU chovat zvířata v klecích?

Biostat se také respondentů zeptal, zda by ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova mělo podpořit zákaz EU chovat hospodářská zvířata v klecích.

Podle informací asociace odpovědělo ano 70,3 % dotázaných (nárůst o 3,3 % oproti únorovému průzkumu), z toho 38,5 % odpovědí „rozhodně ano“.

Negativně odpovědělo 14,1 %, z toho 4,7 % respondentů označilo „rozhodně ne“. Ostatní lidé nedokázali na otázku jednoznačně odpovědět.

Nová studie Biostatu jasně ukazuje, že jsme empatický národ, který chce lepší zacházení se zvířaty. Doufáme, že ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova vyslyší hlas polských žen a mužů a podpoří stažení klecí z chovu zvířat. Je to přínos nejen pro zvířata, ale také příležitost pro polské zemědělství – říká Maria Madej, manažerka změny trhu sdružení Otwarte Klatki.

Koncem června ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova uvedlo, že „budoucí změny právních předpisů EU v oblasti dobrých životních podmínek hospodářských zvířat se zdají být „nevyhnutelné“. Změny by podle ministerstva měly být zaváděny postupně a s přiměřeně dlouhými přechodnými obdobími.

Transformace chovu zvířat v EU již začala, není to proces, který teprve přijde. Existují již země, které klecové chovy zakázaly, například Česká republika, Německo, Rakousko nebo Dánsko. Firmy již léta stahují vejce z klecí z prodeje, v Polsku je jich již 150. Zrušení klecí již probíhá – zdůrazňuje Madej.

Kolik bude transformace stát?

Podle zprávy „Odchod od klecového chovu hospodářských zvířat v Polsku. Náklady a přínosy. Socioekonomická analýza“, jejímž autorem je Jarosław Urbański ze Západního centra pro sociální a ekonomický výzkum, budou náklady na stažení klecí z polské produkce činit přibližně 5,984 miliardy PLN. 

Urbański poznamenává, že transformace je příležitostí pro zemědělství, zejména v málo zainvestovaných odvětvích živočišné výroby. Zdůrazňuje, že by se nemělo odkládat, protože to může pro zemědělce znamenat vyšší náklady. Zkušenosti s vyřazováním bateriových klecí pro nosnice v roce 2012 ukazují, že změna welfare nemá zásadní dopad na zvýšení cen a že změny welfare upřednostňují ti, kteří jsou na změnu nejlépe připraveni, a země, kde vládní politika tento přechod adekvátně podporuje. Prostředky na změnu jsou k dispozici např. prostřednictvím společné zemědělské politiky, jejíž významnou část (přes 1,5 miliardy EUR) tvoří prostředky na zlepšení životních podmínek zvířat.

(farmer.pl)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

ZMIZNÚ SLOVENSKÉ VAJCIA z obchodov?

Published

on

By

Slovenské obchodné siete zoskupené vo Zväze obchodu Slovenska plánujú naďalej podporovať slovenskú poľnohospodársku a potravinársku produkciu vrátane slovenských producentov vajec.

Na tomto základe bolo v roku 2020 uzatvorené Memorandum o spolupráci v oblasti produkcie slepačích vajec na Slovensku medzi ministerstvom pôdohospodárstva, Zväzom obchodu SR a Úniou hydinárov Slovenska, obsahom ktorého sú vzájomné záväzky zamerané na podporu domácej produkcie vajec vrátane deklarácie, že slovenskí hydinári najneskôr do roku 2030 uskutočnia rekonštrukciu klietkových chovov nosníc na podstielkové, volierové a voľnovýbehové chovy.

Slovenské obchodné siete sa nepridali k iniciatíve zahraničných reťazcov ukončiť predaj vajec pochádzajúcich z obohateného klietkového chovu už v roku 2025, čím prejavili voči domácim producentom vajec vyššiu mieru ústretovosti vzhľadom na ich reálne investičné možnosti postupne modernizovať chovy nosníc.

„Členovia Zväzu obchodu plne podporujú trend zlepšovania humánnosti chovov a životných podmienok zvierat, no zároveň považujeme za veľmi dôležitú aj udržateľnosť domácej produkcie vajec a zabezpečenie potravinovej sebestačnosti a zdravotnej bezpečnosti potravín,“ uviedol prezident Zväzu obchodu SR, Filip Kasana. Ako ďalej hovorí, nemožno opomenúť zvýšenú uhlíkovú stopu pri realizovaní náročnejšej logistiky v rámci dovozu tovaru zo zahraničia, čo má významný vplyv na kritériá udržateľnosti v rámci dopadov na životné prostredie.

„V súčasnosti platná legislatíva únie ani Slovenska chov nosníc v obohatených klietkach nezakazuje, a preto slovenské obchodné siete združené vo Zväze obchodu SR (COOP Jednota, CBA a Labaš) naďalej uprednostňujú slovenskú produkcia vajec v zmysle podpísaného Memoranda o spolupráci s Úniou hydinárov Slovenska, takže na ich pultoch budú pre spotrebiteľov dostupné domáce vajcia aj po 1. januári 2025,“ dodáva Filip Kasana.

V súčasnosti slovenskí chovatelia zabezpečujú slovenskú sebestačnosť vajec cca 85 %, pričom väčšina slovenskej produkcie je realizovaná prostredníctvom obohatených klietok, čo sa odráža aj na čistote vajec, ktorú spotrebiteľ preferuje.

Krmivo pre nosnice v klietkovom a podstielkovom chove má rovnakú kvalitu a zloženie. V záujme zlepšovania životných podmienok zvierat slovenskí chovatelia nosníc postupne rekonštruujú svoje prevádzky na podstielkový chov, no na väčšiu dynamiku tohto procesu im chýbajú finančné zdroje. Chov nosníc prostredníctvom podstielkového chovu je ekonomicky náročnejší, čo má svoj odraz vo vyššej pultovej cene vajec.

(TASR)

Continue Reading

Aktuality

Vyplatí se kupovat „domácí“ vajíčka?

Published

on

By

Vejce „domácí“, „z venkova“ nebo „od šťastných slepiček“… Pojmů je mnoho, ale každý ví, o čem je řeč. Stojí za to napsat pár slov o bezpečnosti takových produktů a představit jejich ceny.

  • Prodej domácích vajec je v Polsku docela populární.
  • Takový produkt je považován za hodnotnější než vejce z farmy, i když je třeba dodat, že vědecký výzkum není v této otázce jasný.
  • Při rozhodování o koupi takových vajec stojí za to věnovat pozornost několika aspektům.

Skladování vajec

Při nákupu je vhodné vzít v úvahu, jak byla vejce skladována: pro jejich bezpečnost musí být dostatečně nízká teplota a musí být omezeno vystavení zboží přímému slunečnímu záření. Samozřejmě ne vždy máme možnost zkontrolovat, jak byla vejce uskladněna, ale pokud vidíme, že na trhu leží bez jakékoliv ochrany proti slunci, měli bychom s tímto faktem počítat.

Mytí vaječných skořápek

Další věcí je čistota skořápek. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se vajíčko neušpinilo. Zanechat špinavou skořápku je však menší zlo, než se ji pokoušet umýt – taková akce zvyšuje riziko pronikání choroboplodných zárodků do pórovité skořápky. Bohužel nemáme jak ověřit, zda bylo vajíčko, které jsme koupili, umyté či nikoliv.

Prodej vajec na trhu

Bohužel se také může stát, že nepoctiví prodejci koupí vejce ze supermarketů nebo velkoobchodů (vykoupí je za nižší cenu) a následně je prodají jako „domácí“. Není problém označení odstranit a vejce přebalit do jiného obalu. Takové praktiky samozřejmě nejsou zdraví nebezpečné, ale je to podvod – vždyť když si chceme koupit farmářská vejce.  Bohužel neexistuje žádná účinná metoda, jak odlišit vejce z trhu od těch z domácích chovů. Má to určité důvody (vejce z drůbežárny mají častěji hnědou barvu, což vyplývá z genetiky používané ve velkochovu), ale v žádném případě to není pravidlo.

Princip omezené důvěry

Jak vidíme, při nákupu vajec z neoficiálních kanálů existuje mnoho neznámých. Samozřejmě se nestavíme na žádnou stranu, ale při rozhodování o takové koupi bychom se měli řídit zásadou omezené důvěry. Je důležité, aby produkt, který kupujeme, pocházel ze známého a důvěryhodného zdroje. Je nutné dodržovat základní hygienická pravidla, to znamená pečlivě si umýt a dezinfikovat ruce při manipulaci s vejci a před použitím opařit skořápku. Taková vejce je také lepší nepoužívat k přípravě tepelně neupraveného jídla.

Jaké jsou ceny vajec?

Na závěr se sluší říci, jaké jsou dnes ceny domácích vajec. Jak ukazuje náš krátký průzkum, náklady na nákup takových vajec se velmi liší. Nabídka zahrnuje produkty s cenami od 0,80 PLN do 1,50 PLN za kus. Cena částečně souvisí s velikostí vajíčka, ale pravděpodobně je to z velké části dáno poměrem nabídky a poptávky.

(farmer.pl)

Continue Reading

Aktuality

Easter Egg Roll využívá téma EGGucation již třetím rokem

Published

on

By

Akce, kterou pořádají prezident Biden a první dáma, nabízí tisíce skořápkových vajec a aktivity pro děti i dospělé.

V Bílém domě se v pondělí 1. dubna konala akce Easter Egg Roll 2024, která obsahovala téma „EGGucation“ se vzdělávacími aktivitami pro děti všech věkových kategorií. Kromě hledání velikonočních vajíček se letošní akce soustředila na kvalitu škol, čtenářské koutky, exkurze na farmy, obrázkový den, či fyzické zóny „EGGucation“. Více než 30 000 natvrdo vařených vajec ve skořápce je následně ručně barveno a využito při hledání vajec.

Generální ředitelka American Egg Board (AEB) Emily Metzová řekla: „Američtí producenti vajec jsou hrdí na to, že mohou ve velikonočním období poskytovat vejce rodinám v nouzi a budou pokračovat v darech komunitám po celých USA a po celý rok.“ První dáma Jill Biden uvedla, že letošní akce Velikonoční vajíčko se účastní přibližně 40 000 lidí.

(wattagnet.com)

Continue Reading

Aktuality