Connect with us
Reklama

recepty

Zapečené se slaninou …

Published

on

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

recepty

Proč jsou vejce zabijákem hubnutí

Published

on

By

Vejce patří k nejzdravějším potravinám, které můžete jíst.

Jsou bohatá na:

  • vysoce kvalitní bílkoviny
  • zdravé tuky
  • mnoho důležitých vitaminů a minerálů

Vejce mají také několik jedinečných vlastností, díky kterým jsou vejce mimořádně vhodná pro hubnutí.

Vejce mají nízký obsah kalorií

Přestože existuje mnoho faktorů, které mohou přispívat k přibývání na váze, nejvíce důkazy podložený způsob, jak podpořit hubnutí, je snížit denní příjem kalorií nebo zvýšit počet kalorií, které spálíte.

Jedno velké vejce obsahuje pouze asi 74 kalorií, přesto má velmi vysoký obsah živin. Zvláště výživné jsou vaječné žloutky (1). Jedno jídlo z vajec se běžně skládá z přibližně 2-4 vajec. Tři velká vařená vejce obsahují necelých 230 kalorií. Přidáte-li k nim vydatnou porci zeleniny spolu se zdrojem vlákniny a tuku, jako je například plátek avokáda, jste schopni mít kompletní jídlo za 500 kalorií. Jen mějte na paměti, že pokud smažíte vejce na oleji nebo másle, přidáváte asi 50 kalorií za každou použitou lžičku (5 gramů). Jedno velké vejce obsahuje asi 74 kalorií. Jídlo složené ze 3 vařených vajec, zeleniny a plátků avokáda může obsahovat méně než 500 kalorií.

Vejce jsou velmi sytá

Vejce jsou neuvěřitelně výživná a sytá, především díky vysokému obsahu bílkovin (2). Je známo, že potraviny s vysokým obsahem bílkovin snižují chuť k jídlu a zvyšují pocit sytosti ve srovnání s potravinami, které obsahují méně bílkovin (3, 4, 5, 6).

Studie opakovaně prokázaly, že vaječná jídla, zejména pokud jsou spojena se zdrojem vlákniny, podporují pocit sytosti a snižují příjem potravy během pozdějších jídel ve srovnání s jinými jídly se stejným obsahem kalorií (7, 8). Egga se také umisťují vysoko na stupnici zvané index sytosti. Tato stupnice hodnotí, jak dobře vám potraviny pomáhají cítit se sytí a snižují příjem kalorií v pozdější části dne (9). Konzumace stravy s vysokým obsahem bílkovin může navíc snížit chuť na jídlo o 15 %. Může také pomoci zabránit nezdravému nočnímu mlsání (4, 10).

Egga se řadí na vysokou příčku indexu sytosti, což znamená, že vám mohou pomoci cítit se déle sytí. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou vejce, vám také mohou pomoci méně svačit mezi jídly.

Vejce mohou podpořit váš metabolismus

Vejce obsahují dobrou rovnováhu všech esenciálních aminokyselin, které vaše tělo potřebuje. To znamená, že vaše tělo může snadno využít bílkoviny obsažené ve vejcích pro udržení a metabolismus. Je prokázáno, že konzumace stravy s vysokým obsahem bílkovin zvyšuje metabolismus až o 80-100 kalorií denně prostřednictvím procesu zvaného termický efekt potravy (11, 12).

Termický efekt potravy je energie, kterou tělo potřebuje k metabolizaci potravin, a je vyšší u bílkovin než u tuků nebo sacharidů (12, 13, 14). To znamená, že potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou například vejce, vám mohou pomoci spálit více kalorií a podpořit tak hubnutí.

Strava s vysokým obsahem bílkovin může zvýšit váš metabolismus až o 80-100 kalorií denně, protože k metabolizaci bílkovin obsažených v potravinách je zapotřebí energie navíc.

Vejce jsou skvělým způsobem, jak začít den

Jedení vajec k snídani se zdá být pro hubnutí obzvláště prospěšné.

Mnoho studií porovnávalo účinky konzumace vajec ráno oproti konzumaci jiných snídaní se stejným obsahem kalorií. Některé starší studie ukazují, že konzumace vajec místo housek k snídani může zvýšit pocit sytosti a snížit množství kalorií zkonzumovaných při pozdějších jídlech (15, 16).

Regulérní konzumace vaječné snídaně je rovněž spojena se zvýšeným úbytkem hmotnosti v průběhu času (17). Podle jedné studie, které se zúčastnilo 156 obézních adolescentů, zvýšila konzumace vaječné snídaně pocit sytosti a snížila příjem potravy během oběda ve srovnání se snídaní s chlebem v páře (18).

Snídaně s vejci navíc zvýšila také hladinu peptidu YY (PYY) a glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1), dvou hormonů, které regulují chuť k jídlu a podporují pocit sytosti (18). Další studie z roku 2013, které se zúčastnilo 30 zdravých mladých mužů, porovnávala účinky tří druhů snídaní při třech různých příležitostech. Jednalo se o vejce na toastu, cereálie s mlékem a toastem a croissant s pomerančovým džusem (19).

V porovnání s ostatními dvěma kombinacemi snídaně způsobila snídaně s vejci výrazně větší pocit sytosti, menší hlad a menší chuť na jídlo (19). Díky konzumaci vajec k snídani navíc muži automaticky snědli o 270-470 kalorií méně při obědě a večeři formou bufetu ve srovnání s ostatními dvěma snídaněmi (19).

Toto působivé snížení příjmu kalorií bylo neúmyslné a nevyžadovalo žádné další změny v jejich jídelníčku kromě snídaně s vejci. Snídaně s vejci může zvýšit pocit sytosti a způsobit, že později během dne automaticky sníte méně kalorií.

Vejce jsou levná a snadno se připravují

Zařazení vajec do jídelníčku je velmi snadné. Jsou levná, široce dostupná a lze je připravit během několika minut. Vejce jsou chutná téměř na všechny způsoby, ale nejčastěji se vaří, míchají, dělají se z nich omelety nebo se pečou.

Snídaňová omeleta z několika vajec a zeleniny je výbornou a rychlou snídaní vhodnou pro hubnutí. Na této stránce najdete spoustu nápadů na snídaně s nízkým obsahem sacharidů, z nichž mnohé obsahují vejce. Vejce jsou levná, široce dostupná a snadno se připravují.

Pointa

Zařazení vajec do jídelníčku může být jednou z nejjednodušších věcí, pokud se snažíte zhubnout.

Díky nim se můžete cítit sytější a během dne sníst méně kalorií.

Vejce jsou navíc skvělým zdrojem mnoha vitaminů a minerálních látek, které ve stravě běžně chybí.

Jídlo z vajec, zejména k snídani, může být skvělým doplňkem zdravého stravovacího plánu při hubnutí.

Zdroje:

(1) https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/748967/nutrients, (2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25926512/, (3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25889354, (4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7432073/, (5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755181/, (6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6179508/, (7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4258944/, (8) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31021710/, (9) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20226994/, (10) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4863262/, (11) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24923232/, (12) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24923232/, (13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22948783, (14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22948783, (15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22948783,

healthline.com, Unsplash (gulu.cz)

Continue Reading

recepty

14 zábavných faktov o vaječnom likéri

Published

on

By

Máte vianočnú náladu? Ak áno, doprajte si upokojujúci pohár lahodného vianočného likéru a ak nie, nalejte si ho, aby ste ju mali! Vaječný likér patrí medzi najobľúbenejšie sviatočné nápoje. Či už ho pijete nealkoholický alebo s rumom, pri každom dúšku vás zaplaví pocit tepla a vianočnej atmosféry. Prečítajte si niečo viac o tomto fascinujúcom nápoji .

Je pravda, že niektorí ľudia považujú vaječný likér za príliš hustý a dosť kalorický, no na štedrý večer by nebolo dobré odopierať si toto krémové, korenené potešenie, pozostávajúce z jedinečnej zmesi vajec, mlieka, cukru a korenia.

  1. Pôvod slova vaječný koňak

Existujú dve teórie. Jedna hovorí o tom, že vaječný koňak alebo po anglicky egg nog pochádza zo slova „noggin“, stredovekého dreveného hrnčeka, v ktorom sa podávali nápoje podobné vaječnému likéru. Druhá teória hovorí, že vaječný likér sa najprv nazýval „vajce a grog“, a išlo o rozmiešané vajíčka s pivom.

  1. Kde sa prvý krát objavil?

Pôvod vaječného koňaku je až zo stredoveku, z Británie. Už v 13. storočí sa Angličania radi opíjali nápojom zvaným posset, čo bol teplý pivný nápojom s vajíčkami a figami. Postupom času sa miešal s mliekom a sherry. Bol to však nápoj bohatých. Vaječný likér popíjali tí, ktorí, chceli ukázať, že sa im v  živote darí!

  1. Bohatí a chudobní

V Anglicku bol vaječný likér výhradne nápojom pre bohatých, ktorí mali veľa vajec a mliečnych výrobkov. V USA, kde sa vaječný koňak popíjal častejšie, bolo bežné, že ľudia mali svoje vlastné kravy, sliepky a vajíčka, čo umožnilo, že sa nápoj stal populárnym vo všetkých vrstvách.

  1. Brandy verzus rum

Tradičný anglický vaječný likér obsahoval brandy alebo madeiru. V USA sa používala whisky alebo rum, keďže na alkohol prichádzajúci z Karibiku bola nižšia daň ako z Európy. Pôvod vaječného koňaku je síce v Anglicku, no sú to USA, kde sa konzumuje najviac.

  1. Viac vaječného likéru pán prezident?

Aj keď sa vaječný likér dá pripraviť bez alkoholu, vo väčšine receptov je jeho súčasťou. Bývalý prezident USA George Washington bol známym milovníkom vaječného likéru a v jeho požiadavkách na likér boli tri rôzne druhy; whisky, rum a sherry. Prezident Washington tak bol vždy vo vianočnej pohode a nálade!

  1. Urobte ho rýchlo!

Vaječný likér je jedným z najnebezpečnejších nápojov. Je plný alkoholu a surových vajíčok (preto je dôležité používať vždy čerstvé vajcia) a chutí lepšie, čím dlhšie stojí. Niektorí ľudia nechávajú vaječný likér odstáť roky, kým ho vypijú. Musíte si byť však istý správnym množstvo alkoholu, aby sa mlieko a vajíčka nepokazili!

  1. Veľká vzbura vďaka vaječného likéru

Tento príbeh patrí k jedným z najbláznivejších faktov o vaječnom likéri. V roku 1826 to kadeti na vojenskej akadémii West Point trochu prehnali na vianočnom večierku. V priamom rozpore so zásadou zákazu alkoholu sa 70 kadetov zabávalo a potužovalo vaječným likérom. Zábava skončila dvomi útokmi a zničením časti kasární. Desiatky kadetov tak bolo obvinených a suspendovaných.

  1. Je dosť kalorický, no božský

Jeden malý panák (40 ml) vaječného likéru obsahuje neuveriteľných cca 3720 kcl, 300 gramov sacharidov a 50 g tuku. Niet divu, že sa ľudia počas sviatkov priberajú.

  1. Vaječný likér a choroby

Asi sa všetci zhodneme, že pohár vaječného likéru prináša zdravú dávku vianočnej pohody. Vedeli ste však, že vaječný likér bol v minulosti predpisovaný ako liek na niektoré bežné choroby? Verilo sa, že vaječný likér dokáže zmierniť žalúdočné problémy, vyliečiť bolesť hrdla a dokonca pomáha aj pri liečbe chrípky.

  1. Prísada do espressa

V kaviarni v Seattli v roku 1986 barista menom Dave Olsen navrhol počas vianočného obdobia ponúkať aj lahodné „latte Eggnog“. Kaviareň Giornale vlastnil Howard Schultz, budúci majiteľ Starbucks. Latte s vaječným likérom sa tak neskôr predávalo aj v Starbucks.

  1. Vaječné likéry v celom svete

Nápoje podobné vaječnému likéru sú obľúbené nielen v Európe a USA. Iné krajiny majú svoj vlastný spôsob výroby nápojov, ktorých základom sú vajíčka. Portoriko má coquito (rum a kokosové mlieko), Mexiko má rompope (mexická škorica a rum), Peru má biblia con pisco (peruánske brandy) a Nemecko má biersuppe (pivo, vajcia, klinčeky).

  1. Pridajte koreniny

Aby bol váš vlastný recept na vaječný likér jedinečný a špeciálny, pridanie arómy a korenia je kľúčové! Najpopulárnejšie sú škorica a muškátový oriešok, avšak váš výtvor môžete maž elitný status. Vyskúšajte klinčeky, korenie na tekvicový koláč, vanilku, kandizovaný zázvor alebo kardamón. Predpokladáme, že ste nevedeli, čo všetko môžete pridať do likéru!

  1. Je vo všetkom

Vaječný likér sa stal tak populárnym, že každú sezónu sa na pulty obchodov dostávajú nové produkty a potraviny s príchuťou vaječného likéru. Medzi najobľúbenejšie patrí zmrzlina z vaječného likéru, čokoláda či poleva na koláče. Alebo dokonca balzam na pery s vaječnou vôňou, mydlo na ruky alebo sviečky.

  1. Rýchle fakty o vaječnom likéri

Národný deň vaječného likéru je Štedrý deň (24. december). V krajine kde je najviac obľúbený, v USA sa ročne spotrebuje viac ako 61 miliónov kíl vaječného likéru. Vaječný likér je tiež známy ako mliečny punč/koňak a vaječný mliečny punč.

 

(novogal.eu)

Continue Reading

recepty

VAJÍČKA môžete skladovať aj celý ROK

Published

on

By

Zabudnite na to, čo viete o skladovaní vajec. Je čas spochybniť tvrdenie, o ktorom sa doteraz hovorilo. Potravina je vhodná na zamrazenie! Treba len vedieť, ako na to.

Ak to vyskúšate, presvedčíte sa na vlastnej koži! Zamrazenie vajec predlžuje ich trvanlivosť z niekoľkých dní až týždňov až na dlhé mesiace. Pred tým, než bezhlavo hodíte celé vajíčka do mrazničky, treba dodržiavať určité zásady, ako sa píše na tastingtable.com. Len tak bude výsledok podľa vašich predstáv a vajíčka budú chutné a ich textúra nepoškodená.

  1. Pred zmrazením vajec otestujte ich čerstvosť

Ak zanedbáte tento krok, riskujete, že si uložíte do mrazničky na niekoľko mesiacov vajcia, ktoré patria do koša. Našťastie, zistiť ich čerstvosť je hračka. Pre tých, ktorí majú pasterizované vajcia alebo tie z obchodu, stačí rýchly pohľad na dátum spotreby na škatuli. Zamrazte vajíčka pred týmto dátumom.

Čo však robiť, ak ste nádobu už vyhodili, dátum spotreby uplynul alebo máte do činenia s čerstvými vajíčkami z farmy? Nebojte sa – test vajíčok vo vode odhalí všetko, čo potrebujete vedieť. Otestujte ich naplnením pohára alebo misky so studenou vodou. Vhoďte jedno vajíčko do vody a sledujte, čo sa stane. Čerstvé vajce klesne na dno a bude ležať rovno, čo signalizuje jeho pripravenosť na zmrazenie. Ak sa potopí, ale stojí na jednom konci, je stále jedlé, no nie také čerstvé. Ak vajce pláva, vyhoďte ho.

  1. Odstráňte škrupinu

Kvapalina vo vajci sa počas zmrazovania zväčšuje, vyvíja tlak na škrupinu a často vedie k chaotickému výsledku. Rozbité škrupiny nielenže zanechávajú vajíčka nepoužiteľné, ale spôsobujú aj nepríjemné čistenie mrazničky.

Rozbitie vajec pred zmrazením však nie je len o tom, ako sa vyhnúť kuchynskému fiasku. Ide skôr o bezpečnosť potravín. Podľa Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických (USDA) nie sú vonkajšie časti vaječných škrupín najhygienickejším predmetom vo vašej kuchyni. Napriek prísnym postupom umývania a dezinfekcie môžu vaječné škrupiny stále obsahovať salmonelu enteritidis, baktériu spojenú s chorobami prenášanými potravinami. Ak sa vnútro vajíčka počas mrazenia dostane do kontaktu s vonkajšou škrupinou, otvoríte dvere konzumácii týchto škodlivých baktérií.

  1. Forma na ľadové kocky ako spojenec

Aj keď viete, že sa vám v budúcnosti budú hodiť bielka na šľahanie do bábovky, neistota, kedy ich budete potrebovať, vás núti premýšľať o najlepšom skladovacom riešení. Možnosťou je ich uloženie do chladničky, no v tej vydržia približne 4 dni.

Zvážte alternatívu: zamrazenie vaječných bielkov. Verte či nie, vaječné bielka vydržia v mrazničke čerstvé až jeden rok. Použitie formy na ľadové kocky je najjednoduchším a najpohodlnejším riešením, pokiaľ ide o zamrazovanie vaječných bielkov. Stačí umiestniť jeden vaječný bielok do každého otvoru a dať do mrazničky. Keď sú kocky stuhnuté, presuňte ich do vrecka, ktoré je vhodné na zamrazenie. Nezabudnite vrecko označiť dátumom zamrazenia pre ľahkú orientáciu. Keď ich budete chcieť použiť, rozmrazte toľko kociek, koľko potrebujete, cez noc v chladničke, než ich začleníte do svojich kulinárskych výtvorov.

  1. Soľ/cukor chráni mrazené žĺtky

Zatiaľ čo bielka sa zamrazia bez problémov, iné je to v prípade žĺtok. Ich textúra prechádza výraznou premenou, po zamrazení sa mení z hladkej a krémovej na sirupovú až dokonca želatínovú. V niektorých prípadoch rozmrazené žĺtky stvrdnú natoľko, že ich môžete krájať nožom, čím sa stanú nepoužiteľnými v mnohých jedlách. Ešte horšie je, že akonáhle sa textúra zmení, už niet cesty späť.

Rozšľahajte ¼ šálky vaječných žĺtkov (asi štyri žĺtky) s ⅛ lyžičkou soli (na slané jedlá) alebo 1 ½ lyžičky cukru (na sladké jedlá). Nalejte zmes do nádoby s priliehavým vekom, pričom označte počet žĺtkov, dátum a či ste pridali soľ alebo cukor. Zamrazte až na štyri mesiace a potom rozmrazte cez noc v chladničke. Aj keď textúra nebude presne zodpovedať stavu pred zamrazením, táto technika zaistí, že z mrazených vaječných žĺtkov budete môcť vyťažiť maximum.

(zoznam.sk)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality