Connect with us
Reklama

Chov

Kolik slepic na jednoho kohouta?

Published

on

Otázek na to, kolik slepic na jednoho kohouta, je v chovatelských diskusích na internetu bezpočet. Tuto otázku si kladou chovatelé drůbeže již velmi dlouho. Tak třeba v časopise Kuří dvůr z roku 1890 se píše: „Mám téměř každodenně odpovídati k otázce, kolik slepic na jednoho kohouta, a bývám opravdu v rozpacích, jak bych se měl o tom vysloviti, protože otázky kladou se povrchně bez bližších okolností. Nemáme k tomu vůbec pravidla, ani nepodmíněné zásady. Rozhodují tu mnohé příčiny, kterých jest pěstitelům drůbeže sobě všímati.“ Podle autora má vliv prostředí, velikost hejna i věk, kondice a plemenná příslušnost kohouta.

Správce bažantnice vévody z Newcastlu, J. Douglas, ujišťuje, že „jest možno přiděliti dorkinskému kohoutu o 1 až 2 letech nejméně 20 slepic. Starší obstará prý pouze polovici slepic, a pětiletý jest k plemenitbě již vůbec neschopný.

Belgičtí hospodáři držívají při 12–15 slepicích jednoho kohouta. Znamenití francouzští pěstitelé drůbeže Roullier a Arnoult drží na 10 slepic jednoho kohouta a praví, že tam, kde se všechna vejce nasazují a kde nemohou se slepice zcela volně pohybovati, nesmí se jednomu kohoutu více než 10 slepic přiděliti.“

Závěrem autor uvádí: „Ze všeho zde uvedeného jest patrno, že se může silnému kohoutu o 1 až 2 1/2 roce, není-li příliš těžkého plemene a může-li se drůbež volně pohybovati, dáti 12–15 slepic. Kde drůbež volnosti nemá, obdržíme při větším i menším množství slepic vždy něco neoplozených vajec, o to i tenkráte, krmí-li se drůbež vydatně. Jest to zcela přirozeno, neboť v takových omezených prostorách zleniví drůbež a otupí.“

Vhodné sestavení chovného hejna má vliv nejen na kvalitu potomstva, ale i na zdárný průběh líhnutí. Ve výše uvedených citacích z odborného časopisu Kuří dvůr je řada zajímavých postřehů.

Pro oplozenost u všech druhů drůbeže je rozhodující správný poměr pohlaví. Ten je u lehkých plemen kura (kohout:slepice) 1:12–15, u středně těžkých plemen kura 1:10–13, u těžkých plemen kura 1:7–10, u bojových a původních zakrslých plemen 1:max. 8.

Při větším počtu zařazených slepic riskujeme, že všechna vejce nebudou oplodněna. Ani menší počet není vhodný, slepice pak bývají často pojímány, mají sedřená záda a ozobané hlavy. Přesto je lepší mít v hejnu menší počet dobře vybraných zdravých slepic než zařadit zvířata nevhodná. Přidat můžeme také zdravá zvířata jiného plemene s odlišnou barvou vajec.

Pokud chceme chovat větší počet slepic a mít oplozená vejce, pořídíme si buď více kmenů, nebo k hejnu přiřadíme více kohoutů – dva kohouti se většinou špatně snáší, je lepší k odpovídajícímu počtu slepic přiřadit tři. Skupinu zvířat, kde je více kohoutů, musíme umístit ve větším prostoru (alespoň výběh), kohouti se ze slepic při pojímání mohou vzájemně shazovat a vejce pak budou neoplodněná. Nevýhodou je, že neznáme původ kuřat. Osvědčilo se k jednoletým slepicím přidávat kohouta staršího, k starším slepicím (dvouletým) kohouta jednoletého.

Po sestavení hejna bychom měli vysledovat, zda kohout slepice pojímá. Není to nic složitého, víme-li, že nejaktivnější je ráno po vypuštění z kurníku a pak večer.

Do hejna zařazujeme zvířata, která „vypadají zdravě“ – myslím tím, že jsou v dobré, tj. chovné kondici, mají dobře prokrvený obličej, jasné, dobře pigmentované oči, jasně červený hřeben. A znáte to: když slepicím hodíte „něco dobrého“, hned se na to „vrhnou“, jen nemocná zvířata nereagují.

Chovná zvířata by měla mít silnou konstituci. Nevhodná jsou zvířata, která z jakýchkoli důvodů zaostávají v růstu. Je lepší vybírat zvířata z dřívějších líhnutí, taková, která budou před příchodem zimy dospělá a nastoupí do snášky (záleží na plemeni, jeho ranosti).

Co se týče věku zvířat, zařazujeme zvířata v tělesné dospělosti, tj. u slepic 1 rok.

Podle možností nezařazujeme do hejna příbuzného kohouta, pokud tím ovšem nesledujeme určitý cíl, např. nechceme zvýraznit vybranou vlastnost. Použití příbuzenské plemenitby může způsobit snížení užitkovosti, zhoršení životaschopnosti, přenos dědičných nemocí. Tomuto stavu říkáme inbreedingová deprese.

Často také slýchám otázku, zda budou slepice vůbec snášet, když nemají v hejnu kohouta. Při produkci konzumních vajec žádného kohouta mít nemusíme, ale můžeme. Slepice budou snášet i bez kohouta, vajíčka ale nebudou oplodněná. Pokud nechceme líhnout, kohout je jen „ozdobou“ dvora (a také „žroutem navíc“). Tam kde je v hejnu kohout, také odpadá problém s tím, že si slepice před chovatelem sedne (říkávali jsme „ťapne“), což si někdy koleduje o zakopnutí… Některé literatury uvádějí, že oplodněná vejce mají nižší trvanlivost, jiné to popírají. I přes nepřítomnost kohouta v hejnu může slepice kvokat a sedět na vejcích.

Přeji šťastnou ruku při sestavení hejna.

Autorka: Ing. Iveta Prombergerová, Ph.D., celý text na ifauna.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chov

Biedronka, Aldi, či Kaufland. Které polské řetězce již stáhly vejce z klecí?

Published

on

Své závazky ohledně přechodu na pouze bezklecová vejce zatím splnily pouze 4 z 10 polských obchodních řetězců. 

Biedronka, Lidl, Aldi. Které řetězce již stáhly vejce z klecí?

Některé přední řetězce (4 z 10 největších v Polsku) již naplnily několik let před termínem očekávání spotřebitelů a splnily své závazky ohledně prodeje čerstvých vajec z bezklecových chovů. Termín ukončení prodeje je v roce 2025. Jsou to: Biedronka, Carrefour, Aldi, Kaufland  a nepomiňme i Makro, který jako první velkoobchodní řetězec plní povinnost ohledně vajec z bezkecových chovů.

Šestá mezinárodní zpráva EggTrack společnosti Compassion in World Farming ukazuje, že více a více společností přijímá globální závazky k produkci vajec bez klecí. Zpráva, která sleduje pokrok velkých potravinářských společností při plnění jejich závazků k bezklecovým vajíčkům, ukazuje, že za poslední rok učinilo globální závazky osm nových společností. Patří mezi ně například Pizza Express a Yum! Značky (značky KFC, Pizza Hut, Taco Bell).

Zpráva EggTrack zahrnovala 232 společností. 175 z nich veřejně oznámilo pokrok směrem ke svým závazkům bez klecí. Průměrná implementace bezklecových systémů u těchto společností je 79,1 % (kde 100 % znamená prodej či používání jen bezklecových vajec) . Mezi globálními společnostmi, které vykázaly data, se jejich podíl bez klecí zvýšil z průměrných 55,2 % v roce 2021 na 63,1 % v roce 2022.

Údaje o trhu ukazují, že stádo bez klecí v EU nadále roste: z 52 % v roce 2021 na 55 % v roce 2022. Nejnovější EggTrack uvádí, že ze 128 společností s evropskými závazky (buď regionálními nebo globálními) má 109 společností. Jejich dodavatelské řetězce jsou nyní v průměru z 84,4 % bez klecí.

Kolik společností v Polsku opouští vejce z klecí?

V Polsku se více než 140 společností zavázalo od roku 2025 používat jen vejce bez klecí, včetně největších řetězců supermarketů (v této zprávě jsou zahrnuty pouze některé společnosti z Polska, některé z nich podléhají mezinárodním závazkům, pro celou Evropu resp. svět). To odráží rostoucí podíl bezklecové produkce na trhu: z 19 % v roce 2021 na 23,8 % v roce 2022, což je nárůst o 4,8 %, uvádí oficiální stránka Evropské komise.

Hejno nosnic v Polsku čítá 51 milionů slepic, což je druhé největší v Evropě (po Německu), z nichž 76,2 % slepic je stále chováno v (obohacených) klecích. Z 23,8 % v bezklecových chovech je 17,8 % ve stáji, pouze 5 % ve volném výběhu a 1 % v ekologickém chovu. Na druhou stranu podle studie Biostat z roku 2022 78,5 % Poláků uvádí, že podmínky nosnic jsou pro ně při nákupu vajec velmi důležité. Polští spotřebitelé preferují nákup vajec z volného chovu (33 % respondentů) a neoznačených vajec z malých farem na venkově (22 % respondentů).

Výrobky z vajec – bez klecí?

Kromě čerstvých vajec jsou cílem přechodu stále více firem i výrobky s obsahem vajec. Biedronka informuje, že v roce 2021 již 81 % výrobků vlastní značky s obsahem vajec pochází z bezklecového chovu, Carrefour Polska zdůrazňuje, že se to týká 64 % jejich výrobků, Aldi uvádí, že toto číslo je 40,8 %. Kaufland Polska informuje, že z obavy o welfare nosnic společnost urychlila práce na sortimentu vajec používaných ve výrobě. Společnost 100% Fresh Cage-Free Eggs aktuálně pracuje na závazku, že do roku 2025 bude v recepturách zpracovaných produktů vlastní značky používat pouze vejce z alternativních způsobů chovu, kde se podíl vajec pohybuje nad 1 %.

Také Makro Polska (součást mezinárodní skupiny Metro Group), která v lednu 2022, 3 roky před oznámeným závazkem, stáhla z prodeje čerstvá klecová slepičí vejce. Makro je první velkoobchodní řetězec v Polsku, který se rozhodl udělat tento velký krok směrem k welfare nosnic. Přestože se původní závazek se týká vajec vlastní značky, Makro Polska také odstoupila od prodeje „trojek“ svých dodavatelů.

V době zveřejnění zprávy EggTrack 2022 (listopad 2022) se žádný z polských producentů vajec veřejně nezavázal k přechodu na 100% bezklecový chov.

Barbara Woźniak, zástupkyně představenstva Ferma Drobiu Woźniaka, prezidenta Ovotek, majitele značky Zdrovo, uvádí, že se společnost rozhodla investovat miliony dolarů do změny způsobu chovu z klecí na podestýlku.

„Jsme největším výrobcem vajec z podestýlky v Polsku. Tyto investice s sebou nesou obrovské náklady, které financujeme pouze z vlastních zdrojů, proto změna probíhala po etapách, ale již nyní můžeme prohlásit, že produkce vajec z podestýlky a vajec z volného chovu neustále roste. V tuto chvíli 50 procent našich vajec pochází z klecových chovů, 45 % z podestýlky a 5 procent z volného výběhu. Naším operačním plánem pro příští roky je postupné zvyšování podílu alternativního chovu – dodala.

(portalspozywczy.pl)

Continue Reading

Chov

Dánsko oficiálně zavírá klecové chovy

Published

on

Dánské ministerstvo zemědělství prohlásilo, že od začátku příštího roku (2023) zakáže producentům vajec investovat do zařízení pro klecový chov nosnic. Přesto má být v Dánsku povolena klecová produkce vajec ještě příštích 12 let, do roku 2035. Dánská vláda nebude nijak kompenzovat zemědělce kvůli zavedení nového zákona. Producenti vajec také nemohou očekávat žádnou podporu související s přizpůsobením se novým předpisům a přechodem z klecového na alternativní chovy. Loni pocházelo 13 procent vajec vyprodukovaných v Dánsku z klecových chovů. To znamená velmi velkou změnu, protože ještě v roce 2010 až 60 procent dánských vajec pocházelo od výrobců využívajících klecové systémy.

(kipdip.org.pl)

Continue Reading

Chov

Úrady nariadili pre vtáčiu chrípku zatvoriť všetku hydinu v Anglicku

Published

on

Britské úrady nariadili chovateľom v Anglicku zatvoriť od 7. novembra až do odvolania všetku hydinu a iné vtáky chované v zajatí v snahe obmedziť šírenie vtáčej chrípky. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

„Tento rok zápasíme s najväčšou epidémiou vtáčej chrípky v histórii. Sme svedkami prudkého rastu počtu prípadov v komerčných aj domácich chovoch po celom Anglicku,“ vyhlásila šéfka britskej veterinárnej správy Christine Middlemissová. Ako pripomína AFP, v kontinentálnej Európe už zaviedli rozsiahle obmedzenia prevozu hydiny. Vtáčia chrípka na kontinente usmrtila milióny divých vtákov, pričom úrady pristúpili k vybitiu miliónov kusov hydiny v snahe zabrániť šíreniu nákazy.

Vajcia z voľného výbehu tak z anglického trhu zmiznú, úrady však dúfajú, že k Vianociam bude dostatok moriek.
„Toto rozhodnutie sa nám neprijímalo ľahko, ale je to najlepší spôsob, ako ochrániť vaše vtáky pred touto vysokonákazlivou chorobou,“ apelovala hlavná veterinárka na chovateľov. V Británii úrady za uplynulých 12 mesiacov potvrdili 200 prípadov vtáčej chrípky. V piatok zároveň oznámili program kompenzácií pre postihnutých chovateľov.

Podľa odborníkov vtáčia chrípka nepredstavuje významné nebezpečenstvo pre ľudí a riadne tepelne upravené mäso či vajcia sú bezpečné na konzum.

(TASR)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality