Connect with us
Reklama

magazín

Takýto je skutočný rozdiel medzi hnedými a bielymi vajcami

Published

on

Vajcia získavajú rôzne farby vďaka genetike. Rôzne druhy sliepok kladú rôzne druhy vajec – napríklad plemeno bielych leghornských sliepok kladie biele vajcia. Šedé plymutky a sliepky plemena Rhode Island Red (roudajlendky) zas znášajú hnedé vajcia. V obchode sa najčastejšie dostanete práve k bielym a hnedým vajciam, ale niektoré druhy sliepok kladú aj nie celkom bežne sfarbené vajíčka, napríklad svetlomodré alebo svetlozelené.

Ak by ste sa ocitli v zoo alebo na farme s niekoľkými druhmi sliepok, ľahko rozoznáte, ktorá znáša aké vajcia. Stačí sa pozrieť na ich ušné lalôčiky. Na boku hlavy sliepky si môžete všimnúť malé otvory s prečnievajúcou kožou naspodku. Jej sfarbenie vám prezradí, akú farbu bude mať vajce, ktoré sliepka znesie. Keďže škrupina vajca sa skladá prevažne z vápnika, každé vajce v tele sliepky je zo začiatku biele. Práve vďaka vápniku je škrupina dostatočne pevná na to, aby dovnútra neprepustila baktérie.

Vajce sa sfarbuje až vďaka pôsobeniu pigmentov v slepačej maternici. Hnedé sfarbenie získava vďaka pigmentu protoporfyrínu IX, ktorý sa nachádza v zlúčenine, ktorá dodáva krvi červenú farbu – héme. Čím neskôr sa pigment uvoľní, tým belšie je vnútro škrupiny. Hnedé a biele škrupiny sú znútra vždy biele, ale modré škrupiny sú naopak vždy modré aj znútra, pretože k uvoľneniu pigmentov dochádza neskôr. Na farbu vajca vplýva aj prostredie, strava a úroveň stresu, ktorému je sliepka vystavená. Tieto faktory vedia ovplyvniť odtieň škrupiny, ale nie jej celkovú farbu. Sliepka po celý život kladie vajcia rovnakej základnej farby.

Chutia inak?

Výživa a prostredie dokážu okrem farby vajca ovplyvniť aj jeho nutričnú hodnotu. Všetky vajcia bez rozdielu farby sú bohaté na vitamíny, minerály a bielkoviny. Viaceré štúdie ale potvrdili, že sliepky, ktoré majú možnosť vychádzky na čerstvom vzduchu, kladú vajcia s 3-4-násobným obsahom vitamínu D ako tie, ktoré sa chovajú v klietkach. Zároveň sliepky, ktoré jedia napríklad stravu bohatú na omega-3 mastné kyseliny, znášajú vajcia s vyšším obsahom tejto látky. Platí to aj o iných prospešných živinách.

Čo sa týka chuti, hnedé a biele slepačie vajcia chutia v podstate rovnako. Chutnejšie sú ale vajcia tých sliepok, ktoré sú kŕmené potravou s vysokým obsahom tukov. Strava s obsahom omega-3 mastných kyselín ale zapríčiňuje rybaciu chuť vajec. Najväčší rozdiel, aký je medzi hnedými a bielymi vajcami, je podľa vedcov hmotnosť a pevnosť škrupiny. Hnedé vajcia majú ťažšiu škrupinu s vyššou odolnosťou ako biele. Existuje aj ďalší rozdiel medzi hnedými a bielymi vajcami, ktorý by mohol konzumenta zaujať, a to je cena. V obchode si môžete všimnúť, že hnedé vajcia sú väčšinou o čosi drahšie ako biele, a môže za to plemeno sliepky, aká ich zniesla. Sliepky, ktoré znášajú hnedé vajcia, sú vo všeobecnosti väčšie ako tie, ktoré znášajú biele vajcia, a teda spotrebujú viac potravy. Reťazcom sa však tento rozdiel v posledných rokoch darí zotierať.

Celý text na: Info.sk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

magazín

Vaječný filtr zachycuje mikroplasty

Published

on

Vědci z Princetonu použili vaječné bílky k vytvoření aerogelu, který účinně a levně zachycuje sůl a mikroplasty z vody. Podle vědců lze aerogel vyrábět levně a používat ho ve velkém množství a s nízkými náklady.

Prof. Craig Arnold z Princetonské univerzity pracuje na nových materiálech, včetně aerogelů. Jak sám říká, jednoho dne dostal neobvyklý nápad. „Seděl jsem a zíral na chleba v sendviči. A říkal jsem si – to je přesně ta struktura, kterou potřebujeme“. Jeho tým tedy začal pracovat na různých receptech na chléb s přídavkem dřevěného uhlí ve snaze vytvořit nový typ materiálu. Po odstranění následných ingrediencí ze směsi a při hledání nejlepšího řešení vyhrál bílek. Začali jsme se složitějšími systémy a odečítanými prvky – zjednodušovali a zjednodušovali, až jsme se dostali k jádru. Bylo to o proteinech přítomných ve vaječných bílcích, které nám umožnily získat strukturu, kterou jsme hledali – popisuje Prof. Arnold.

Filtr zachycuje sůl a mikroplasty

Jak vědci vysvětlují, bílkoviny ve vejcích jsou komplikovanou směsí složenou převážně z proteinů. Ukázalo se, že pokud se lyofilizují a následně zahřejí na 900 stupňů C bez přístupu kyslíku, vytvoří síť uhlíkových vláken a grafenových plátů. Mohou pak fungovat jako vynikající filtr, který zachytí mikroplasty a sůl z mořské vody s účinností až 98 %.

Podle výzkumníků lze popsaný materiál vyrobit levně a použít jej ve velkém množství a s nízkými náklady. „Nejlevnějším materiálem pro filtraci vody je aktivní uhlí. Porovnali jsme naše výsledky s parametry aktivního uhlí a naše metoda je mnohem lepší“ – zdůrazňuje Dr. Sehmus Ozden. Ve srovnání s reverzní osmózou, která vyžaduje vysokou spotřebu energie a vody, potřebuje náš filtrační proces pouze gravitaci a neplýtvá vůbec žádnou vodou, dodává.

Nyní vědci hodlají zdokonalit způsob výroby tak, aby bylo možné vynález použít při filtraci vody ve velkém měřítku. Zároveň testují další využití konstrukce získané z vajec – při skladování energie i jako materiál pro tepelnou izolaci.

(farmer.pl)

Continue Reading

magazín

Najmenšia sliepka na svete nie je sliepkou, jej chov zažíva boom

Published

on

Rutínová sliepka zažíva v Číne boom. „Najmenšia sliepka sveta“, ako ju prezývajú, sa stáva čoraz obľúbenejším domácim miláčikom. Technicky vzaté, rutínová sliepka vlastne nie je sliepkou. Ide o kríženca medzi prepelicou a jarabicou, prezývka „najmenšia sliepka sveta“ sa však rýchlo ujala. Koniec koncov, je celkom priliehavá, veď tento vták je veľký asi ako zovretá päsť a váži len 50 gramov. Vďaka kompaktným rozmerom sa dá chovať aj v menšej domácnosti, čo Číňania vo veľkom využívajú a tvoria pre svoje zvieratká čo najdokonalejšie príbytky.

Meno vtáka je odvodené od rutínu, teda vitamínu P. Ide o flavonoid, ktorý sa prirodzene vyskytuje v citrusovom ovocí a niekoľkých ďalších druhoch rastlín, ale aj vo vajíčkach týchto „sliepok“. Mimochodom, rutínová sliepka je veľmi dobrou nosnicou, čo jej len pridáva na popularite. Nevýhodou je, že jej vajcia sú ešte menšie než prepeličie a priemerom pripomínajú desaťcentovú mincu. Ročne ich nakladie asi 300.

Zaujímavé je, že na rozdiel od bežných sliepok, ktoré si na dvore nevyžadujú extra veľkú starostlivosť, sú rutínové sliepky náročnejšie než psy či mačky. Vyžadujú teplotu v rozmedzí od 20 do 30 stupňov Celzia, nedospelé jedince však prosperujú len pri teplote 35 až 38 stupňov Celzia. Problémom je aj zápach, tieto vtáky potrebujú kvalitnú podstielku tvorenú ryžovými šupkami, pilinami, sójovou múkou a čajovými stonkami. Podstielku treba doplniť kvasinkami, ktoré odštartujú proces kvasenia a rozkladajú vtáčí trus.

Chov rutínových sliepok je v Číne naozaj populárny a mnohí ľudia sa stali na sociálnych sieťach známymi len vďaka ich chovu. Ide najmä o tých, ktorí vtákom postavili skutočne dômyselné a luxusné príbytky. Zaujímavosťou je, že zvieratá sa dajú kúpiť cez internet a človeku ich doručí kuriér.
Mimochodom, titul naozaj najmenšej sliepky patrí plemenu „serama“.

(magazin.pluska.sk)

Continue Reading

magazín

Vajce Potemkin, bufetová klasika

Published

on

O jedlách, ktoré majú v názve krajinu, v ktorej o nich jakživ nepočuli, sme už písali mnohokrát. Všetko, čo nám príde lahodné či trošku luxusnejšie, nazývame radi „parížske“ či „viedenské“. Prečo sa však obložené vajce zaliate majonézou volá ruské?

Ruské vajce vzniklo v bývalom Československu. O tejto bufetovej klasike, ktorá sa podáva buď naskladaná v miske či na tanieri alebo zaliata v priesvitnom aspiku, existujú dve legendy. Jedna z nich sa snaží nájsť skutočný pôvod vzniku tohto jedla a odkazuje na prvé moderné kuchárky zo začiatku dvadsiateho storočia. Vznik ruského vajca datujú teda ešte k prvorepublikovému Československu.

Secesiou obklopené gazdinky vraj boli úplne uhranuté opulentným luxusom klenotníckych zázrakov z Petrohradu – Fabergého vajcami. Tento prepiaty luxus sa potom snažili sprítomniť na svojich studených misách ponúkaných návštevám pri poobedňajšom posedení pri káve či na rodinných oslavách. S ruským vajcom, ako ho poznáme z bufetu dnes, však mali spoločné len to, že obsahovali vajíčko, okolo ktorého sa všetko točilo. Žiaden zemiakový šalát, pásiky zaváranej papriky na kyslo či aspik. Kdeže. Vyzerali ako skutočné Fabergého vajcia a boli rovnako ako ony cifrované len tými najluxusnejšími matériami. Či už to boli sleďové očká, drahý kaviár, kapary alebo údený losos. Všetko sa to naservírovalo do opulentných ornamentov, ktoré vyrážali dych.

Druhá legenda o ruskom vajci je omnoho prozaickejšia a zrejme aj pravdivejšia. Ruské vajce, ako ho poznáme, vzniklo v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia v známej ľudovej jedálni Automat Koruna na Václavskom námestí. Chodili sa sem stravovať robotníci, ale aj ministri komunistickej vlády.

Jozef Koleják, tyzden.sk

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Facebook

Aktuality